A ma angyalai

Az elmúlt tizenhárom év során a kecskeméti Katona József Múzeum Képzőművészeti Gyűjteményének (Cifrapalota) fő tevékenységét és gyűjtőkörét a keresztény tematika határozta meg.

2002-ben rendezték meg az I. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálét, melynek témájául a legfontosabb keresztény szimbólumot, a keresztet választották, majd a Teremtés könyvének első tizenegy fejezete, az oltár, Krisztus példázatai, legutóbb pedig az Apokalipszis, a Jelenések könyve következett az ábrázolandó ikonográfiai programok sorában. E kiállítások anyagából mára — elsősorban ajándékozás révén — hazai keresztény tematikájú, gazdag gyűjtemény jött létre a Cifra-palotában, amely egyedülállónak tekinthető a nem egyházi fenntartású múzeumok körében.

Március 14-én immár a hatodik biennále nyílt meg Kecskeméten, az alapító kurátor, ifj. Gyergyádesz László művészettörténész rendezésében. Ezúttal az angyalok voltak a „főszereplők". A biennále zsűrije elsősorban nem illusztrációkat vagy a téma eddigi feldolgozásain alapuló műveket, hanem a saját korunkra is reflektáló, aktuális utalásokat rejtő, mai nyelven megszólaló alkotásokat várt. A műfaji megkötöttség nélküli tárlatot színes katalógus dokumentálja, melyben mind a száztizennégy kiállított mű reprodukciója megtalálható. A Nemzeti Kulturális Alap jóvoltából pedig számos múzeumpedagógiai programmal, gyakorlati foglalkozással, teológiai és művészettörténeti előadással, közönségtalálkozóval és tárlatvezetéssel segítik a május 19-éig nyitva tartó kiállítás minél teljesebb értékű befogadását.

A VI. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennáléra beadott munkák alkotói közül Ardai Ildikó és Kalmárné Horóczi Margit a Magyar Művészeti Akadémia megosztott fődíját vehette át, Ruttkay Sándor, Aknay János, Ruczek Zsófia és Olajos György pedig a zsűri erkölcsi díjában részesült.

Új Ember - 2013. március 31.