Bp. III.,Kecske utca 25.
2014. március 19. 17.30

Kitüntetettjeinket köszöntöttük

Nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából idén is számos akadémikusunk kapott rangos állami kitüntetést. A Kecske utcai összejövetelen nekik gratuláltunk, majd 75. születésnapja alkalmából Csáji Attilát köszöntötte Haris László. A háznagyi teendőket ezúttal Fekete György, akadémiánk elnöke látta el.
A Kecske utcai ünnepségen köszöntötték a díjazottakat: Jókai Anna író-esszéistát, aki életművéért, valamint az urbánus irodalom nemzeti és keresztény ágának kiemelkedő képviseletéért Kossuth-nagydíjban részesült; Dobai Pétert, aki kimagasló színvonalú költői, regény- és forgatókönyvírói tevékenysége elismeréseként; Temesi Ferencet, aki műfajteremtő költői, írói munkássága, valamint műfordítói munkássááért; Kiss B. Atillát, aki a világ legrangosabb operaszínpadjain aratott sikert énekművészete, a tenor szerepek széles skáláját felvonultató sokszínű repertoárja, hiteles és szenvedélyes alakításai elismeréseként, továbbá Kobzos Kiss Tamást, aki egyedülálló előadóművészi pályája, népzenei oktatómunkája, a magyar népzene hazai és külföldi népszerűsítése érdekében végzett tevékenységének elismeréséért díjazták, valamint Eredics Gábort, aki a Vujicsics Együttessel megosztva kapott Kossuth-díjat a Kárpát-medencei délszláv népzenei tradíciót közkinccsé formáló, egyedi hangzásvilágot kiérlelő, példaértékű művészi pályafutásuk, valamint a zenei örökség áthagyományozása érdekében végzett munkásságáért. Külföldi útja miatt nem tudott részt venni az ünnepségen Bohus Zoltán, aki a konstruktivista szobrászat és az üvegművészet területén létrehozott egyedi stílusú alkotásai és újító szellemű művészete elismeréseként részesült a rangos díjban, illetve Baráti Kristóf, akinek a klasszikus és modern stílusok mellett a kamaraműfajban is autentikus és virtuóz hegedűjátékát ismerték el, és Németh János, aki a tradicionális népi kerámiavilág mondanivalóját a modern szobrászattal és kerámiaművészettel ötvözi.
Akadémiánk tagjai március 15-én ezen kívül számos más díjban részesültek. A Magyar Köztársaság Babérkoszorúja díjat kapott Kiss Benedek költő, műfordító és Oláh János költő, író, szerkesztő. Magyarország Érdemes Művésze lett Szalai Györgyi filmrendező, Szenes István belsőépítész és Mihályi Gábor táncművész, koreográfus, rendező. A Magyar Érdemrend középkeresztjét vehette át Bereményi Géza író, forgatókönyvíró, rendező, a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetésben részesült Szilágyi István író. Jászai Mari-díjat vehetett át Nagy Viktor rendező és Rátkai Erzsébet jelmeztervező, Nádasdy Kálmán-díjat Cseke Péter színművész, rendező, valamint Szabolcsi Bence-díjat Szőnyiné Szerző Katalin.
Fekete György köszöntőbeszédében kiemelte: soha ennyi Kossuth-díjazottat még nem adott akadémiánk. Mindez azt mutatja, hogy rangban, fontosságban és szerepében egyaránt felértékelődött a Magyar Művészeti Akadémia.
A 75. születésnapját ünneplő Csáji Attila képzőművészt vetített képes előadással köszöntötte Haris László fotográfus. A kivetítőn megjelenő fényképek egy hosszú életút fontosabb állomásait mutatták be. Az 1969-es esztendővel indulnak a képsorok, amikor Csáji Attila közreműködésével létrejött a Szürenon kiállítás, majd egy esztendővel később a hazai avantgárd irányzatokat bemutató R Kiállítás. Haris László előadásában bemutatta a hazai fényművészet létrejöttét, s az ünnepelt művészetét is érzékeltette: „Csáji Attila nem egy magányos festőművész, hiszen a művészeti közéletben is tevékenyen részt vett."
A Kecske utcai esemény végén Kobzos Kiss Tamás rögtönzött előadása emelte az est fényét.
2014. március 28.