Kiállítások a londoni Magyar Házban

Seiber Mátyás zeneszerző életműve, királyi érmék és Jakobovits Márta kerámiái

Május elején a Liszt Intézet szervezésében három kiállítás is nyílt a londoni Magyar Házban. A negyedik emeleti galériában Jakobovits Márta erdélyi keramikusművész, az MMA rendes tagja Csak a csönd című kiállítása látható. A tárlat egyes darabjai az elmúlt hónapokban láthatók voltak Bukarestben, Sepsiszentgyörgyön, a londoni Elizabeth Xi Bauer galériában és az idén nyolcvanéves akadémikus Jakobovits életmű-kiállításán, a nagyváradi Körös-vidéki Múzeumban.
A megnyitón elhangzott méltatások egyfelől a természetes anyagokra és a természet formavilágára alapozó művész hazai és nemzetközi sikereit említették, míg Edward Sheldrick kurátor a sikerességet továbbgondolva arról beszélt, hogy Jakobovits egy, az ókornál is régebbi közösségi kor művészi metanyelvezetét használva mindenki számára relevánsan tud üzenni az egyensúlyok megtalálásának jelentőségéről és az élet csodájának felmutatása iránti igényről.


A cambridge-i Mátyás Seiber Trust, a Royal College of Music és a Liszt Intézet május első hétvégéjén a Magyar Házban háromnapos mesterkurzussal, szimpóziummal, koncerttel és kiállítással tisztelgett a százhúsz éve Budapesten született Seiber Mátyás zeneszerző emléke előtt. Seiber Kodály Zoltánnal gyűjtött népdalokat, majd Bartók és Kodály a népzenei gyűjtemény tudományos feldolgozásába is bevonták.
A Royal College of Music Music, Migration and Mobility című kiállítása fényképek, kéziratok, koncertprogramok és emléktárgyak tematikus válogatásával mutatja be a zsidótörvények miatt Angliába emigrált közép-európai zeneszerzők életműveinek jelentőségét, Seiber esetében külön figyelmet szentelve a befogadó ország művészeti életére gyakorolt hatásnak is.


A Magyar Ház Trafalgar térre néző teraszos hetedik emeletén június közepéig tekinthető meg a Magyarország ezeréves történelmének uralkodóit bemutató Királyok érmeken című érmesorozat. A Magyar Éremgyűjtők Egyesületének székesfehérvári szervezete 1986-tól kezdődően a Székesfehérváron megkoronázott és eltemetett királyok címmel készített nagy sikerű sorozatot, majd ezt kibővítették a Habsburg-dinasztia magyar királyainak tiszteletére kiadott Királysor érmékkel. A Magyar Királyság harmincöt megkoronázott uralkodóját bemutató kiállítás neves szobrászok, aranyművesek és elkötelezett gyűjtők együttműködésével készült, egyedülálló betekintést nyújtva az érmék mögött álló művészi és kézművesmunkába, bemutatva az eredeti terveket, a verési technikákat, míg a részletes katalógus további értelmező, történelmi segédtudományi magyarázatokkal szolgál a kiállításhoz.

Forrás: kultúra.hu
May 17, 2025  |  jakobovits márta