Jön a Tavaszi Fesztivál

A Budapesti Tavaszi Fesztivál világsztár előadókat és műfaji sokszínűséget kínál. Tavalyhoz képest kétszer annyi helyszínen – köztük a felújított Vigadóban – és kétszer annyi programmal várja vendégeit 2014. március 21. és április 6. között.
A nyitókoncerten zene és tánc különleges keverékét ígéri a Szegedi Kortárs Balett és a Pannon Filharmonikus Zenekar: Bartók Béla népszerű koncertdarabjait balettzeneként hallhatjuk viszont. A nagyzenekari hangversenyeken világhírű együttesek és karmesterlegendák állnak színpadra. A Bécsi Filharmonikusokat Zubin Mehta vezényli, a műsoron Brahms, Saint-Saëns és Schönberg egy-egy műve szerepel. A BBC Filharmonikusok koncertjének karmestere Juanjo Mena, szólistája az „ütőhangszerek varázslója", az osztrák Martin Grubinger lesz. A nemrég hetven esztendős zeneszerző, Eötvös Péter DoReMi című hegedűversenyének magyarországi bemutatója áll a moldáv származású, Svájcban élő hegedűművész, Patricia Kopatchinskaja és az MR Szimfonikusok műsora fókuszában. Korunk egyik legnagyobb muzsikusegyénisége, Maxim Vengerov a Lengyel Kamarazenekar kíséretében Mozart és Csajkovszkij műveit adja elő. 

A film és az opera határterületére csábít Philip Glass darabja, A szépség és a szörnyeteg. A zeneszerző az 1940-es évek kultikus filmjének hangzását alkotta újra. A művet négy énekes és a Philip Glass Ensemble élőben, a vetített filmmel összhangban szólaltatja meg.  Először lép fel Magyarországon a kiváló énekes-dalszerző, Rufus Wainwright is: napjaink egyik legizgalmasabb előadója popikon, operaszerző, extravagáns showman, aki alkalomadtán egyetlen zongora mellől Shakespeare-szonetteket énekel.

Napjaink legkeresettebb baritonénekesei közül a brit Simon Keenlyside és az uruguayi Erwin Schrott is önálló estet ad, míg a világ elsőszámú kontratenorja, Andreas Scholl angolszász dalokkal érkezik. Az Operaház Tosca-előadásán José Cura Cavaradossiként lesz látható. Az operakínálatból kiemelkedik még két barokk ritkaság: Jean-Christophe Spinosi és az Ensemble Matheus Händel Orlando című darabját mutatja be Budapesten. Jean-Philippe Rameau Polümnia ünnepei című operájának újkori világpremierje a Versailles-i Barokk Zenei Központtal együttműködve valósul meg, az előadók között Véronique Gens-szal, a barokk repertoár egyik legismertebb szopránénekesével. 

Új alkotásával érkezik a Vígszínházba a Szentpétervári Eifman Balett. A művészettörténet egyik legkegyetlenebb szerelmi történetét, Auguste Rodin és Camille Claudel szenvedélyes és művészi féltékenységgel terhelt kapcsolatát a koreográfia eszközeivel fogalmazta meg Eifman. 



Az újonnan megnyíló Vigadóban március 23-án Magyar képek címmel zenekari darab hangzik el Liszt Ferenc, Bartók Béla, Kodály Zoltán, Dubrovay László és a nemrég elhunyt Szokolay Sándor műveiből. Vezényel Medveczky Ádám, Vashegyi György és Záborszky Kálmán. A Vigadó – ahol látható lesz a Makovecz Imre-emlékkiállítás, március 28-tól pedig Schrammel Imre tárlata is – a Budapesti Tavaszi Fesztivál ideje alatt kamaraestek otthona lesz: itt hallgathatjuk meg Bogányi Gergely zongora-, Maxim Rysanov brácsa- és Banda Ádám hegedűkoncertjét, Stuller Gyula, Perényi Miklós és Rohmann Imre trióhangversenyét, a Kelemen Kvartett, a The Hilliard Ensemble, Alison Balsom és a Liszt Ferenc Kamarazenekar műsorát. 

A fővárosi színházak nyílt napokkal, valamint izgalmas premierekkel készülnek a fesztiválra. Az Örkény Színház a Shakespeare-év tiszteletére a Hamletet mutatja be Bagossy László rendezésében. Az I. világháború kitörésének 100. évfordulóján a katonalét különböző aspektusait villantja fel Mátyássy Bence rendezése a Thália Színházban: Stravinsky korszakos remekműve (A katona története) és egy magyar filmklasszikus alapdarabja (Hunyady Sándor: Bakaruhában) egyetlen előadásba sűrítve. A Vidnyánszky Attila vezette Nemzeti Színház rendezi meg a Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozót, ahol a világ neves teátrumainak társulatai váltják majd egymást. Hogy milyen hatással van a legendás csodaló, Kincsem a közvetlen környezetére – kiderül Bereményi Géza új színművéből a Thália Színházban az ősbemutatón (április 5.). A 20 éves Bozsik Yvette Társulat és a németországi székhelyű orosz vizuális színház, a Derevo közös ősbemutatóját, a Pokoli bált Alfred Schnittke zenéje, Chagall álomszerű rajzai és Gogol különös figurái inspirálják. A Közép-Európa Táncszínház bemutatója, a Peregrinusok három olyan koreográfus – Kun Attila, Mészáros Máté és Zachár Lóránd – munkáját fogja egybe, aki itthon nevelkedett, de szakmai szempontból külföldön vált „felnőtté". A Zsuráfszky Zoltán vezette Honvéd Táncszínház a Thália Színházban mutatja be új estjét, amelyben az alkotók a látványos díszletelemek mellett különös hangsúlyt fektetnek a Kárpát-medence viseleteinek bemutatására. 

Az érdeklődők a fesztivál ideje alatt különleges városi sétákon fedezhetik fel a 200 éve született Ybl Miklós alkotásait, többek között a csodálatos Operaházat. 

A Budapesti Tavaszi Fesztivál teljes programkínálata a itt olvasható.
February 18, 2014