Melocco 80 – Kiállítás a Várnegyed Galériában

A művész otthonából származó munkákat bemutató kiállítással köszöntötte Melocco Miklós Kossuth-díjas szobrászművészt nyolcvanadik születésnapja alkalmából a budapesti Várnegyed Galériában április 9-én nyíló tárlat.
„Ezeket a műveket együtt még soha nem láthatta a közönség" – hangsúlyozta Incze Ildikó galériavezető, hozzátéve, hogy a kiállításon a művész köztéri szobrainak gipszmásolatait, bronzplasztikákat és hat darab grafikát mutatják be. A tárlatot Kányádi Sándor költő és Kernács Gabriella művészettörténész nyitotta meg. Az ünnepi tárlaton egyebek mellett látható Melocco Szent István-díja is, amelyet Esztergom városnak készített. A Széchenyit és Kós Károlyt ábrázoló gipszmásolatok mellett Adyt megjelenítő grafika, Latinovits Zoltán bronzszobra, kedvenc költőjéről, Radnóti Miklósról készült gipszplasztikája, valamint a zsámbéki ivókútjának gipszmásolata is megtekinthető a tárlaton.
Melocco Miklós 1935. április 3-án született Rómában. Michelangelo műveinek hatására már kisgyerekkorában elhatározta, hogy szobrász lesz. 1961-ben diplomázott a Képzőművészeti Főiskolán, ahol Gyenes Tamás, Mikus Sándor, Kmetty János és Pátzay Pál voltak a mesterei. 1975-ben Munkácsy-díjat kapott, 1982-ben érdemes művész lett, 1988-ban Kossuth-díjjal tüntették ki, 2014-ben lett a nemzet művésze. 1990 óta a Magyar Képzőművészeti Főiskola címzetes egyetemi tanára, az 1992-ben életre hívott Magyar Művészeti Akadémia alapító tagja. 
Melocco életének meghatározó eseménye volt az 1956-os forradalom, amelynek több alkotásával is emléket állított, közöttük az I. kerületben látható Mansfeld Pétert megjelenítő szobrával és a szegedi 56-os emlékművel. A kerületben két másik jelentős alkotása is látható az 1977-es Repülő apáca, valamint a Kilus-kút. A művész jelenleg egy Makovecz Imre-emlékművön dolgozik, amely a tervek szerint a Budavári Sikló alsó állomásához közel kap helyet Budapesten.

Forrás: Magyar Demokrata, fidelio.hu
April 8, 2015