A Wawel

Az Építőművészeti Tagozat Krakkóban

A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata Krakkóban járt tanulmányúton szeptember 12. és 14. között, ahol egyben kihelyezett ülést is tartott 13-án, szombaton. 
Az újonnan megnyílt Magyar Főkonzulátuson Körmendy Adrienne főkonzul asszony fogadta a tagozat tagjait, külön köszöntve Szűcs Endrét, a Vitrage-kör egyik alkotóját, Dévényi Sándort, aki az MMA elnökségi tagja és Ferencz Istvánt, a tagozat vezetőjét. A főkonzul asszony kiemelte, hogy a találkozás a helyi alkotók és a Magyar Művészeti Akadémia közti párbeszédet erősíti, és biztos abban, hogy számos közös rendezésű program valósul meg a kapcsolat szorosabbá válásával. Dévényi Sándor röviden az Akadémiáról, annak céljairól, célkitűzéseiről beszélt, és örömét fejezte ki, hogy egyrészt a konzulátus újra nyitva áll, másrészt hogy a találkozás, a kapcsolatfelvétel személyes módon is megtörténhet, s hogy közös terveket lehet megfogalmazni ez által. Ferencz István az Építőművészeti Tagozat munkáját, tevékenységét foglalta össze röviden, kiemelve az I. Építészeti Nemzeti Szalont, melynek nagy sikere volt a Műcsarnokban, és átfogó képet nyújtott a nagyközönség számára is az elmúlt bő egy évtizedben épült legjelentősebb magyar épületekről. Ezt követően Golda János beszélt az elmúlt száz év magyar építészeti tendenciáiról.
A tagozat a szombati nap délelőttjén – Gyalókay Zoltán vezetésével – Krakkó belvárosában járt, kiemelt figyelmet fordítva a 19–20. században emelt épületekre, majd délután a Wawel, és számos helyi templom megtekintésére került sor. Az úton a tagozat meglátogatta még a Magyar Szentek Templomát Orawkán, mely a legészakibb magyar templom, s ahol az összes magyar szent ábrázolása megtalálható; Felső-Zubrica falumúzeumát és Nedec várát.
2014. szeptember 15.