Ha szól a tárogató

Kiss Gy. László fúvós előadóművész koncertje

A Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozata rendezésében szólók, duók, triók, kvintettek és kortárs zenekari művek csendültek fel a hetvenedik születésnapját ünneplő Kiss Gy. László fúvós előadóművész koncertjén 2025. május 18-án a Pesti Vigadóban, ahol Balassa Sándor Ha szól a tárogató, Dubrovay László Laudate, valamint Tárogató Kvintet című darabját és Nógrádi Péter  Boroveci táncok kompozícióját is élvezhette a közönség.
Kiss Gy. László fúvós előadóművész Ha szól a tárogató című koncertjének első felében kortárs kompozíciók, a második részében zömmel népzenei összeállítások hangzottak el május 18-án este a Pesti Vigadó dísztermében. Kedves anekdota is előkerült a felvezetésben: „Néhány éve atyai jóbarátom, Balassa Sándor művét játszottam a Müpában, a zeneszerző a fellépést követően fel is hívott, komolyan méltatta, dicsérte az előadásmódot, majd megjegyezte: azért mi, szerzők jó megkaptuk a magunkét – idézte fel Kiss Gy. László az esetet. – „Végigfutott a hideg a hátamon – vajon hol hibáztam?" Balassa készségesen emlékeztette: „A kortárs kompozíciók után azt mondtad, hogy most egy kis örömzene jön…" Az előadóművész akkor is, most is megerősítette, mekkora örömmel játszik kortárs műveket, bár nagy fegyelmet és figyelmet igényelnek a kötött kompozíciók.

„Rábaközi gyökereim találkozása a tárogatóval klasszikus zenei pályám alatt történt meg – emlékezett Kiss Gy. László. – A közel 130 éves reformtárogató csokoládészínű hangja – ahogy Kodály Zoltán mondta – azóta is fogva tart, kinyitva széles dinamikák, hangszínek, új zenei karakterek megszületésének lehetőségeit. A sokféle klarinét- és szaxofonjáték mellett a kortárs szerzőkkel való aktív kapcsolatom új iránya a tárogató népszerűsítése lett. Személyes inspirációm hatására az elmúlt huszonöt évben mintegy harmincöt műből álló repertoár született. Szólók, duók, triók, kvintettek, zenekaros darabok alkotják a tárogató kortárs zenei arculatát és mélyítették el zeneszerzőinkkel való barátságomat."


Hollós Máté zeneszerző jellemzése szerint az 1955-ben Kapuváron született Kiss Gy. László klarinétosként egyike a legkivállóbbaknak, de a hangszercsalád minden tagján egyként virtuóz játékos és míves muzsikus. Szaxofonon elsőrangú szólista és kamarazenész, amit pedig a tárogató érdekében kifejt, az korszakos jelentőségű: nem egyszerűen ébren tartja a hangszer hagyományait, hanem repertoárt épít.

Balassa Sándor Ha szól a tárogató című műve után Dubrovay László Laudateja hangzott el Farkas Zsolt zongoraművész és Kiss Gy. László előadásában. A zeneszerzőről ismeretes: a népi hangszerek lehetőségeit, hangzásvilágát a zenekari felhasználás után az elektronikus zenébe, majd a kamarazenébe is beépítette. A zongorára és tárogatóra komponált Laudate, illetve a vonósnégyessel kiegészült Tárogató kvintett hangszerválasztásánál fogva is kivételes darab.


Nógrádi Péter zeneszerzői versenyen vett részt Bulgáriában 1985-ben, és ez az élmény fordította őt Nagy László költészete, versfordításai felé. A helyi népköltészetből választott, Három tücsök összejött…, Kölest vet a mamó…, Útrakelt a tarka béka… kezdetű csúfolódók alkotják a Boroveci táncok című zeneművet. A zeneszerző elárulta: eredetileg Nagy László másik, bár úgyszintén groteszk stílusjegyeket hordozó fordítására készült a zenemű középső darabja, ráadásul kórusműnek! Az ünnepi esten tárogató és zongora kísérte Kun Ágnes Anna énekét.

Vajda János Intermezzo darabját Hollós Máté Kiss szvit című műve és újabb anekdota követte: „Hollós Mátéval fél évszázados barátság köt össze bennünket, együtt ültünk Kistétényi Melinda szolfészóráin a Zeneakadémia padjaiban – mesélte Kiss Gy. László. – A töretlen barátság egyik gyümölcse az esten elhangzó Kiss szvit, amely címében is utal az előadóművész nevére. Gondolva azonban arra is, hogy angol nyelvterületen esetleg kapós lesz a darab – félreértés ne essék! –, a cím alatt a következő olvasható: Not a sweet kiss, but a Szvit Kiss." A magyarázat a közönség soriban nagy derültséget keltett, és csak még tovább fokozódott Dubrovay László szokatlan és szellemes zenei megoldásai hallatán. Tárogató Kvintet című műve a Kodály Vonósnégyes tagjaival – Falvay Attila és Bangó Ferenc (hegedű), Tuska Zoltán (brácsa) és Éder György (cselló) – kiegészülve hangzott el.



Árendás Péter brácsán, Lelkes András nagybőgőn kísérte Kiss Gy. László tárogatójátékát a koncert második részében, amely a Vajdasági muzsikák című népzenei összeállítással indult, a délvidéki muzsikát a Régi dunántúli táncok kompozíció, majd Könczei Árpád Székely ördöngös című, öt tételes műve követte. Elhangzott továbbá az Örmény dal, és valóban felszabadult örömzenélés, a Rábaközi verbunk, a Tyukodi nóta és gyergyói gyors, valamint az Asztali nóta és mezőkölpényi cigánycsárdás zárta a hangversenyt, nagy ováció közepette.

Tóth Ida
Fotó: Nyirő Simon
2025. május 20.  |  nógrádi péter dubrovay lászló balassa sándor