Szférák közt

Megnyílt Katona Szabó Erzsébet Rétegrend című kiállítása Gödöllőn

A megnyitó ünnepségen tanítványok, kollégák, családtagok mellett a Magyar Művészeti Akadémia több tagja is részt vett. Katona Szabó Erzsébet Ferenczy Noémi-díjas textilművész, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja 2024 februárjában hunyt el. A művész Kolozsváron született, de 1983-as áttelepülésétől kezdve művészete lakóhelyéhez, Gödöllőhöz kötötte. Aktívan részt vett a város szellemi, kulturális életében. A kiállítás megnyitását sajnálatos módon már nem érhette meg, de a koncepció elkészítésében még részt tudott venni.
A nemrégiben felújított gödöllői Várkapitányi Lakban tartott megnyitón beszédet mondott Richly Gábor, az MMA főtitkára és Gémesi György, Gödöllő polgármestere is.

Részlet a FAL c. alkotásból

Hidasi Zsófia szavait Guba Anna, a KultúrAktív Egyesület alelnöke olvasta fel. A Gödöllői Iparművészeti Műhely (GIM) vezetője írásában felidézte, milyen elementáris hatással volt rá Katona Szabó Erzsébet művészete, valamint kiemelte, az alkotó mind az autonóm, mind az alkalmazott művészet, valamint művészetszervezői területen is kiemelkedőt alkotott, ezen kívül magas szinten művelte az irodalmat is. Guba Anna Hidasi Zsófia szavait tolmácsolva bejelentette, a kiállításhoz katalógus is készül, melyet a tervek szerint szeptember 15-én, Katona Szabó Erzsébet születésnapján fognak bemutatni.
Gémesi György felidézte, hogy a mostani kiállításnak otthont adó épületben, az akkor még nagyon leromlott állapotú testőrlaktanyában találkozott először Katona Szabó Erzsébettel, annak akkori műtermében. Együtt kezdtek el gondolkodni egy, a helyi művészek számára kialakítandó alkotóház tervén, ami későbbiekben egy másik épületben, a GIM-házban valósult meg. A polgármester a meghívottakat arra invitálta, a veszteség szomorúsága mellett találjanak vigasztalást a kiállított művekben, melyek megidézik Katona Szabó Erzsébet négy évtizedes művészi pályáját.

Gémesi György polgármester

Személyes emlékek felidézésével folytatta a tárlat megnyitását Richly Gábor is. Az MMA főtitkára kiemelte, Katona Szabó Erzsébet művészete és egyénisége révén világokat kötött össze. Találkozott alkotásaiban Kalotaszeg és Székelyföld hagyománya a választott haza, az anyaország tradícióival; a képzőművészet az iparművészettel, és Erzsébet magától értetődően kapcsolódott egy harmadik művészeti ághoz: inspirációforrásként és alkotóként az irodalom is részévé vált életművének. Richly Gábor az akadémikustársak, Kodolányi Gyula író, irodalomtörténész és Orosz István grafikus, filmrendező értő sorait idézte, akiket sok évtizedes művészbarátság fűzött a Ferenczy Noémi-díjas alkotóhoz.

Richly Gábor főtitkár

Végül a kurátor, Szabó Emma Zsófia művészettörténész felidézte, Katona Szabó Erzsébet mennyire készült a kiállításra, melynek legkésőbbi darabján (Tengeröböl) szinte az utolsó pillanatig dolgozott Kecskés Fanni textilművész segítségével. A művész lánya elmondta, külön öröm volt mindkettejük számára, hogy Katona Szabó Erzsébet főműve, a FAL részlete is szerepel a tárlaton. Kiemelte a Hajnal és a Napsütötte város című munkákat, melyek kifejezetten Gödöllőre készültek, valamint a tenger tematikáját hordozó kollázsokat, amiknek inspirációs forrása különösen fontos volt a művész számára. Szabó Emma Zsófia végül köszönetet mondott a kiállítás készítésében segédkező számos résztvevőnek.
A megnyitó zárásaként a Terra Profonda zenekart hallgathatták meg a résztvevők.

A kiállításról készült videó az alábbiakban tekinthető meg:

2024. április 15.  |  katona szabó erzsébet