Nagy Gábor és Ágh István

Nagy László emléknap Iszkázon

Többszörös ünnep helyszíne volt az iszkázi Nagy László emlékház 2023. július 15-én. Idén nyáron Szécsi Margit születésének 95. évfordulójára, Nagy László halálának 45. évfordulójára és fiúk: Nagy András – aki idén lenne 70 éves – halálának 5. évfordulójára emlékeztek mindazok, akik ellátogattak a Somló lábánál fekvő kis faluba.
Az ünnepség díszvendégét Ágh István költőt – Nagy László testvérét – 85. születésnapján köszöntötték a jelenlévők. A programot a Nagy László Szellemi Öröksége Alapítvány és Iszkáz Község Önkormányzatának szervezésében valósították meg. Érdekessége volt az eseménynek, hogy maga az ünnepség is kerek évfordulós, hiszen ezen a napon immár harmincadik alkalommal várták az irodalom iránt érdeklődő közönséget. Az ünnep házigazdája az Alapítvány és a település mellett Nagy Borbála Réka – Nagy László és Szécsi Margit unokája – a kislányával együtt érkezett Iszkázra. A hagyományokhoz híven déli 12 órakor a ház falán található Nagy László dombormű megkoszorúzásával kezdődött az ünnepség. Iszkáz Község Önkormányzata és a Nagy László Szellemi Öröksége Alapítvány koszorúját Cseh József polgármester és Nagy Borbála Réka kurátor közösen helyezték el. A budapesti Nagy László Általános Iskola és Gimnázium egykori diákjai nevében Balázsné Márton Mária, a Bolgár Kulturális Intézet nevében Kraszneva Tattyana, a Pápai Református Gimnázium nevében Mayerné Pátkai Tünde igazgatóhelyettes helyezett el koszorút. Hencz András a Nagy László Szellemi Öröksége Alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntötte elsőként a megjelenteket, majd röviden ismertette az Emlékház és az Alapítvány elmúlt egy évének eseményeit.
 

Az ünnepi műsor első felében Szvorák Katalin népdalénekes énekelt egy Ágh István által írt megzenésített verset. A születésnapi köszöntés után bemutatták a 85 éves költő legújabb verseskötetét, mely a közelmúltban jelent meg Rekviem címmel. Erről a kötetről és a művész életpályájáról dr. Nagy Gábor író, költő, irodalomtörténész beszélgetett az alkotóval, melyet a közönség érdeklődve hallgatott, köztük a jelen lévő pályatársak: Száraz Miklós György, Serfőző Simon, és Temesi Ferenc.



Különlegessége a kötetnek a hangoskönyv melléklet, melyben az első hét vers Ágh István, a többi Papp Zoltán előadásában hallható. A közönségnek Mohai Gábor előadóművész olvasott fel az utóbbi 3 év alatt megszületett költeményekből. Munkássága elismeréseként Ágh István idén március 14-én az Országházban vehette át a Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetést. Az ünnepség második részében Szécsi Margit került a középpontba. Kedvenc dalaiból az ismert népdalénekes adott elő egy csokorra valót, majd Nagy András: Szécsi Margit családi életrajza című írását olvasta fel Mohai Gábor, a különleges orgánumú egykori televíziós bemondó. Érdekesség, hogy közönség előtt, itt hangzott el először ez az írás. Ezt követően a Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában megjelent Bicskám és szívem kinyitva - Szécsi Margit válogatott versei című könyvet mutatta be Falusi Márton alkotószerkesztő, az utószó írója és Nagy Borbála Réka felelős szerkesztő.


Az emlékház udvarán felállított színpadon Nagy Borbála Réka és a szerkesztő együtt mutatták be az új kötetet. Ezt követően Ágh István verseket hallhatott a közönség, valamint dalok- népdalok-gyermekdalok zárták az ünnepi műsort a két vendégművész tolmácsolásában, majd egy közös ebéd következett, melyet az iszkáziak főztek a családtagokból, rokonokból, barátokból, ismerősökből álló, irodalmat és költészetet kedvelő közel száz fős vendégseregnek. A költő házaspár unokája, Réka, minden évben nagyon várja ezt az emléknapot. És bár nagy munka és felelősség, mégis nagy öröm számára ennek a napnak a megszervezésén munkálkodni. Mint mondta, a Nagy László Szellemi Öröksége Alapítvánnyal közösen a közeljövőben kiállításokat terveznek majd. Sokan nem tudják, hogy Nagy László költő és képzőművész is volt, Nagy András pedig grafikusművész. Mindketten megérdemelnék, hogy a kortárs magyar képzőművészetben az őket megillető helyre kerüljenek, valamint fontos, hogy két év múlva lesz Nagy László születésének 100 éves évfordulója, melynek méltó megünnepléséhez már most elkezdődtek az előkészítő munkálatok.
 
Forrás: Németh Noémi / ajkaiszo.hu