Fotó: Móser Zoltán

Páskándi-megemlékezés Szatmárhegyen

Tizenhetedik alkalommal tartanak megemlékezést Páskándi Géza (1933. május 18. – 1995. május 19.) tiszteletére a Kossuth-díjas író szülőfalujában. A 2014. május 16-án Szatmárhegyen megrendezésre kerülő, egész napos Páskándi-megemlékezés, annak gazdag és változatos programja miatt, némiképp eltér az előző évek hagyományaitól.
Mind a szülőház helyén álló emléktábla megkoszorúzása, mind pedig a helység központjában található Páskándi szobor előtti tisztelgés az eddigi hagyományokkal ellentétben két órával előbb kezdődik, s e két megszokott programpontot megelőzően, majd pedig azokat követően színházi előadás teszi változatossá és emlékezetessé a nap művelődési rendezvényét.
Május 16-án a Térszínház társulata látogat el a költő szülőfalujába. A budapesti színművészek déli 12 órakor a Művelődési Otthonban lépnek fel a helyi iskola tanulói, valamint az előadásra kíváncsi felnőttek előtt a Pinkó és a szegényember című mesejátékukkal.
Délután 17 órakor ők is ott lesznek az egykori Páskándi-szülőház (Páskándi utca 27.) telkén, ahol az emléktábla koszorúzását megelőzően szavalatokkal idézik a 81 éve született alkotót. Az MMA posztumusz tiszteleti tagjára emlékeztet Zágoni Mihály tárogatóművész, a szatmári Filharmónia tagja is, aki a Páskándi Géza által kedvelt szabadság-témájú dalokkal kedveskedik a jelenlevőknek. A megemlékezés résztvevőit Huszti Gyula RMDSZ-elnök és Muntán Antal helyettes iskolaigazgató köszönti, szatmárhegyi diákok pedig az erre az alkalomra összeállított versműsorukat mutatják be.
A költő emléke előtti főhajtás 18 órakor a községközpont Páskándi szobra előtt folytatódik. Zágoni Mihály zenei nyitányát követően Szűcs Szabolcs polgármester és Altfatter Tamás Ferenc, Szatmár megye alprefektusa köszönti az összegyűlt emlékezőket, Bucz Hunor költő, a Térszínház igazgató rendezője és Muntán Antal helybeli tanár pedig ünnepi beszédet tart. Páskándi verseiből itt is a budapesti Térszínház művészei és a szatmárhegyi iskolások mutatnak be az eseményhez illő válogatást.
Ezután a Művelődési Otthonban 19 órákor a Térszínház bemutatja Páskándi Géza A vigéc című kétrészes „zord" bohózatát, amelyet ingyenes tekinthetnek meg az érdeklődők. (A színmű plakátját ide kattintva tekintheti meg.)
A tizenhetedik alkalommal megrendezésre kerülő szatmárhegyi Páskándi-megemlékezés az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület rendezvénye. Társszervezők a Páskándi Géza Baráti Társaság, Szatmárhegy Polgármesteri Hivatala, Szatmárhegy RMDSZ-szerezete és a Szatmárnémeti Kölcsey Kör.
May 9, 2014