Válaszúton Gyimesbe

A Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium mesterei tanítványaikkal a Hagyományos Mesterségek Oktatásáért Alapítvány, a Kerege Egyesület és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával néprajzi gyakorlati gyűjtőúton vettek részt a nyáron Erdélyben és Gyimesben. Válaszúton a Kallós Zoltán Alapítvány néprajzi gyűjteményének darabjait tanulmányozták és dokumentálták. Gyimesben a viselettel, különösen a bernyócszövéssel, a gyimesi bunda, az ütőgardon és a drányica (fazsindely) készítésével, szerkezetével, motívumaival ismerkedtek.
Az út célja a gyökerekig ásva felkutatni a hagyományos kézműves mesterségeinket. A Nádudvari Iskola tanulói tárgyalkotó tevékenységének fontos részét képezi a gyűjtés-tervezés-megvalósítás folyamata. Elengedhetetlen része a tárgyalkotásnak az előzetes kutatatás. A tárgy teljessége akkor születik meg, ha a forma-funkció-díszítmény hármas egysége megszületik az alkotóban. Ezt akkor tudja a legjobban elsajátítani az alkotó, ha élő környezetében van lehetősége azt megvizsgálni. Lélekkel töltődik a népdal, ha olyanoktól hallod, akik még éneklik, élettel töltődnek a tárgyak, ha az eredeti megszületésük helyén láthatod őket és közben megismerkedhetsz azokkal, akik megalkották őket.
A fiatalok gyimesi szövőasszonyokkal ismerkedtek, majd a szövőszékeken gyimesi viselethez szükséges kelméket szőttek, melyekből karinca, gatya, ing, kendő, szélesöv készül. A bernyóc a nemezkészítők feladatköréhez is tartozik, akik a helyi gyűjtés során összeszedett minták alapján készítenének el nemezpárnákat, padtakarót. Ezekbe a tevékenységekbe igyekszik a program helyieket is bevonni: együtt gyűjteni és alkotni velük.
A táborban tett gyűjtés és dokumentáció adatait közölni tervezik az alapítvány honlapján, hogy elérhető legyen a tágabb közönség számára is. A gyűjtött motívumokat, a megtanult technikákat, a hozzájuk kapcsolódó hagyományokat digitalizálják, összeszerkesztik, elkészítenek egy oktatási anyagot, melyet az érdeklődők felhasználhatnak saját alkotásaik során.
A Nádudvari Népi Kézműves Szakiskola és Szakgimnázium Magyarország egyetlen kizárólag népi kézművességeket oktató intézménye, melynek Gyimesekbe vezető útját az MMA Népművészeti Tagozata az MMA Művészeti Programpályázata útján támogatta.