
Dobos László-emléknap Királyhelmecen
Az ünnepségen jelen volt Dobos László özvegye, leánya, Dobos Éva Norvégiából, ifjabb Dobos László családjával, a pályatársak közül Mács József és Koncsol László író, a felvidéki, a bodrogközi közélet több személyisége és számos magyarországi vendég. Megtisztelte az ünnepnapot jelenlétével mások mellett Pozsgay Imre politikus, Juhász Judit, az emléknap egyik támogatójának, a Nemzeti Alapítványnak az elnöke, aki egyben a Magyar Művészeti Akadémia szóvivője, Erdélyi Géza, a református egyház nyugalmazott püspöke. Kolár Péternek, a Csemadok városi elnökének vezetésével nagyobb létszámú kassai küldöttség is Királyhelmecre érkezett.
Pásztor István mint házigazda az emléknapon bejelentette, kezdeményezte, hogy a királyhelmeci magyar iskola vegye fel Dobos László nevét, és így adják tovább a felnövekvő generációknak a város nagy szülöttének irodalmi és közéleti hagyatékát.
Délután több szervezet – köztük az MMA – és magánszemély összefogásának köszönhetően 15 órakor felavatták Dobos László mellszobrát, amely a Fő utcán, a görög-katolikus templommal szemben lévő kis parkban kapott helyet.
Az avatáson Csurgó Dezső, a Mécs László Társulás elnöke visszaemlékezett Dobos Lászlóval kapcsolatos személyes emlékeire, és elmondta, a szobor Dobos László szülőházától száz méterre áll, az újonnan kialakított parkot szeretnék Dobos Lászlóról elnevezni, és jövőre emléktáblával jelölik meg a szülőházat.
A szobrot Szesztay Ádám, Magyarország kassai főkonzulja, Lauer Edith, az Amerikai Magyar Koalíció tiszteletbeli elnöke és Mács József Madách-díjas író leplezték le.
Az ünnepség egy része a templomban folytatódott, ott hangzott el a kultúrműsor és két szónoklat: Koncsol László felvidéki író és Bertha Zoltán irodalomtörténész, a Magyar Írószövetség és a Magyar Művészeti Akadémia képviseletében méltatta Királyhelmec szülöttét. (Bertha Zoltán emlékező beszéde itt olvasható.) Este pedig a Boráros Imre Színház előadásában a Hit és hűség című Csáky Pál kisregényéből készült színpadi játékot tekinthette meg a közönség.
A Dobos László-emléknap egyik fő támogatója a Magyar Művészeti Akadémia volt.