Átadták a felújított Walter Rózsi-villát

A Walter Rózsi-villa felújításával a magyar építészet és műemlékvédelem története a területet régóta megillető alkalmas kiállítóteret kap – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter március 29-én a Bajza utcai épület ünnepélyes átadásán. A projekt a Magyar Művészeti Akadémia fenntartásában működő Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) végleges elhelyezését célzó beruházás első ütemeként valósult meg, és ezzel 1968 óta először kap állandó kiállítóhelyet az intézmény. A Fischer József tervezte Walter Rózsi-villa jelképes kulcsát Vashegyi György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke adta át dr. Almássy Kornél igazgatónak, az épület és kiállításai a nagyközönség számára május közepétől lesz látogatható.
A Magyar Művészeti Akadémia fenntartásában működő Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ tárlatainak, kisebb koncerteknek és más rendezvényeknek ad otthont május 18-tól az a korhűen felújított Bajza utcai villa, amelyet a második világháború előtti évek híres operaénekese, Walter Rózsi és családja számára tervezett 1936-ban Fischer József Le Corbusier elvei alapján. A statikai tervezést az első magyar statikus mérnöknő, Fischer József felesége, Pécsi Eszter végezte el. „Nagy szükség van arra, hogy jobban értsük az építészetet, a korábbi idők történeteit, mesterműveit, a mestereket és gondolataikat. Meg kell érteni, hogy az építészetben mi a korszellem, amely múlékony, és mi az belőle, ami századok múltán is kiállja az idők próbáját. Épített örökségünk megőrzése nélkül a nemzeti kultúra megóvása elképzelhetetlen" – emelte ki Gulyás Gergely az épület felavatásán. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta, hogy a kormány 2010 óta nagy horderejű kulturális vállalkozásokat vitt sikerre, és ezzel a világ figyelmét is felkeltette. Példaként említette a Liget-projekt részeként megvalósult Magyar Zene Házát, az Operaház, a Zeneakadémia felújítását, az Eiffel Műhelyház megvalósulását, a Budavári Palotában zajló építkezéseket, a kastély- és várprogramot. A Walter Rózsivilla felújításának finanszírozója és a MÉM MDK fenntartója a Magyar Művészeti Akadémia (MMA).

Vashegyi György, az MMA elnöke elmondta: Magyarországon ez az első, közpénzből felújított modernista villa, amely megnyitja kapuit a közönség előtt. Hozzátette: a MÉM MDK végleges elhelyezését célzó beruházást a kormány kiemelten közérdekűvé nyilvánította. „A Magyar Építészeti Múzeum az egész Kárpát-medence legjelentősebb építészeti közgyűjteménye, amely a magyar építészet meghatározó alkotóinak, alkotásainak, dokumentumainak felkutatásával, gyűjtésével, kezelésével, illetve a magyar örökségvédelem intézményszintű archiválásával foglalkozik" – foglalta össze az MMA elnöke. A múzeum jelenleg ideiglenes telephelyen, az angyalföldi Jász utcában működik.

Almássy Kornél, a MÉM MDK igazgatója arról szólt, hogy a most felújított villa szomszédságában majdan megvalósuló épületegyüttes, az Építészet Ligete a magyar építészeti kultúra páratlan kincsestárát, mintegy 1,3 millió dokumentumot, tervet, fotót, bútort fog tudni bemutatni.

A híres operaénekes, Walter Rózsi és családja számára tervezett villa amely 1936-ra a Városligeti fasori (akkor Vilma királynő úti) szanatóriumok szomszédságában épült meg felújítását 2020 őszén kezdték meg Kokas László építész tervei szerint, az MMA finanszírozásában, a Laki Zrt. kivitelezésében. A szinte teljesen elpusztult részleteket és belső tereket falkutatási munkák, valamint korabeli fotográfiák alapján sikerült helyreállítani. A jövőbeni működéshez az épületet 21. századi kiállítási és rendezvény­technológiával szerelték fel. A felújított villa a kiállítások mellett tárlatvezetéseknek, nyilvános eseményeknek, előadásoknak és kisebb koncerteknek is helyet fog adni.
A házat a magyar modern építészet kiemelkedő alakja, Fischer József építész tervezte, a munkában nagy szerepet játszott Pécsi Eszter, az első magyar statikus mérnöknő, Fischer felesége, aki az épület vasbeton szerkezetéért felelt. A háromszintes villa Fischer építészetének kiemelkedő alkotása, a modern magyar lakóház-építészet jelentős példája.
Az épületet Walter Rózsi és Radó Géza mindössze tizenhárom évig használhatta, 1949-ben államosították. A szanatóriumi épületegyüttesből alakították ki a Korvin Ottó Kórházat, a villát évtizedekig óvodaként, majd gyermekorvosi rendelőként használták. A kórház 2009-ben költözött ki a területről, lehasznált, rossz állapotú épületállományt hagyva maga után.

A villa felújítása Kokas László építész tervei alapján 2020 és 2022 között valósult meg. A villa nagyon rossz állapotban volt, amikor nekikezdett a tervezésnek. Az 1949-ben államosított épületet a Belügyminisztérium kórháza, majd a Korvin Ottó Kórház használta hatvan éven át. Kokas László és munkatársai dokumentumokból rekonstruálták, hogyan nézett ki az épület. Az volt a cél, hogy a látogatók szinte érezzék Walter Rózsi parfümjét a falak között. A kortárs modern technikai berendezéseket igyekeztek elrejteni a szemlélők elől, hogy a hatás minél teljesebb legyen. A látogatók előtt május 18-án a Színtér és lakótér – a villa című kiállítással nyílik meg az épület, a tárlat a két világháború közti otthon és lakhatás témáját járja körül.

A Walter Rózsi-villa díszkulcsa Laczák Géza ötvösművész munkája, amelyet szintén meg lehet majd tekinteni a főváros legújabb kiállítási helyszínén.