
„Jöjj Március, születésem évadja…!" – 77 éves Kiss Benedek költő
– Nagyon köszönöm a gratulációt. Nagyon nagy időnek tartom, amit megélhettem. Ha a számoknál maradunk, a 100 is kerek szám, ehhez viszonyítva a 75 csak a háromnegyede, így viszonyítsunk ehhez. [A 77 pedig egyenesen népmesei szám! – a szerk.]
– Kétszeres József Attila-díjas költő, most már az egyik legnagyobb díj, a Kossuth-díj birtokosa is. Hogyan fogadta ezt az elismerést?
– Nagyon örültem neki, és bár régóta hallottam, hogy fel vagyok terjesztve, de most külön ajándéknak tekintem, hogy pályatársammal és egyben barátommal, Farkas Árpád íróval együtt kaphattam meg a díjat.
Kiss Benedek (1943) költő elsőként Az Elérhetetlen föld (1969) című antológiában jelentkezett verseivel a „Kilencekkel", és még ebben az évben a Költők egymás közt című antológiában is bemutatkozott. A kilencek az egykori bölcsészhallgatók irodalom köré fonódó alkotócsoportja, amelynek tagjai a hatvanas évek második felében összefogtak és elhatározták, hogy egy versantológiában közösen juttatják szóhoz a nemzedéki öntudatot. A Kilencek tagjai: Mezey Katalin, Győri László, Kiss Benedek, Konczek József, Kovács István, Oláh János, Péntek Imre, Rózsa Endre, Utassy József.
Kiss Benedek válogatott verseit Isten csavargója címmel 2013-ban jelentette meg a Hitel Könyvműhely. Legutóbbi verseskötete Lombjukat a fák elejtik címmel 2014-ben jelent meg.
– A laudációban kiemelték a bolgár fordításaimat és a gyermekverseimet, holott igaz fontos, de járulékos tevékenységek voltak. Amit én a magam költészetében igazán jelentősnek tartok, az az identitástudat, a magyarság megélése. Ez az, ami úgy érzem, elég erősen ki is fejeződik a munkásságomban, versesköteteimben.
– Szavakkal hogyan tudja kifejezni, leírni ezt a verseiben? Honnan gyökerezik a hazaszeretete?
– Olyan nevelést kaptam már kisgyermekkoromtól kezdve, hogy természetesen nőttem bele a magyar nyelv gyönyörűségébe, és a magyar történelem nagyjainak tiszteletébe. Akkor még azt hittem, hogy mindenki az országunkban így érez a haza iránt. Későbbiekben megtapasztaltam, hogy bizony nagy hasadás van társadalmunkban a magyarságot büszkén vállaló, érte tenni akaró és tudó emberek között és azok között, akiket bizony hazaárulóknak tartok.
– Mennyit tehetnek az írástudók, hogy a fiatalok körében a haza, az identitás fogalmát megerősítsék és ne egy elcsépelt, kiüresedett frázis legyen csupán?
– Ez elsősorban a csodálatos anyanyelvünkön keresztül fogalmazódik meg, amit végiggörgettünk Ázsia pusztáitól István király által alapított keresztény országig, keresztény egységig. Sokat változott ezalatt a nyelvünk a különféle hatások alatt a Kárpát-medencében, de meg tudtuk tartani, sőt tovább tudtuk fejleszteni a velünk hozott alapnyelvet és ezen keresztül fogalmazódik meg az igazi identitástudat. Igyekszem mindent megtenni ennek megtartásáért és továbbfejlesztését.
Lényeges továbbá, hogy legyen mondanivalója a tollforgatónak, és ennek az üzenetnek rendelje alá az írói technikákat. Hiszen a versírást bárki meg tudja tanulni. Az igazi költészet viszont ezen túl van.
– Ki Ön szerint akkor ebből a meglátásból a költő?
– Elsősorban érzékenység és idegrendszer kérdése. Egy költő 99%-ban a szolgalmának, ismereteinek alapján dolgozik, de ha a hiányzó 1% az idegrendszerében, a született adottságaiban, génjeiben nincs benne, akkor csak versfaragó marad, és óriási a különbség versfaragás és költészet között.
A kort visszatükrözve a költő születik és nem lesz.
– Kezdetektől fogva úgy érzem, hogy nehéz és rossz beszélő vagyok, ezért mindig írásban szerettem és tudtam leginkább kifejezni magamat. Ez okozza, hogy a leírt szöveget, a verset könnyebben tudom átadni, mint prózában megfogalmazni bizonyos dolgokat.
Kiss Benedek: Jöjj, március
Mennyi verset fojtottam én meg,
mondván: hiábavaló.
S dehogy hajtok a hajnalnak térdet,
amikor csak hull, hull,
pőreségemre csak hullik a hó.
Tavaszt álmodtam én mindenkor,
hogy robbanjanak bimbók, rügyek.
S közben az egész mindenségek
zúzmara, fagy,
dér este meg.
Ki kell telelni – áhítoztam.
S csodálni minden
gyorsforralóként izzó szívet.
Jöjj Március, születésem évadja,
aztán meg május, június!
Terítsetek a kontinentális fagyra,
mókusos lombokat, hogy virradatra
kuss legyen minden mínusznak – kuss!
Ha csak így lehet – s csak így lehet –,
várjunk és bűvöljünk
mindig új zöldeket,
virágtobzódásba ragadtatva
hegyeket, rónát és völgyeket.