Tőzsér Árpád

A 80 éves Tőzsér Árpád köszöntése

A felvidéki Gömörpéterfalván született Tőzsér Árpád október 6-án töltötte be 80. életévét. A Kossuth-díjas költőt a tiszteletére rendezett irodalmi esten november 12-én köszöntötte az MMA Irodalmi Tagozata. Az est az MMA Élőfolyóirat címmel futó irodalmi rendezvénysorozatának része volt.
Először Szvorák Katalin adott elő népdalokat, majd az est során még kétszer énekelt. Előadásának erejéhez az is hozzájárult, hogy kíséret nélkül, egy szál magában énekelt, ami közismerten a legnehezebb műfaj. Ezután vetített fényképek és Lázár Balázs színművész segítségével a közönség röpke bepillantást nyerhetett Tőzsér Árpád életébe. A közönség láthatta a költőt, többek közt amikor 1961-ben tüzértisztjelölt volt… egy sítúrán 1967-ben… 1979 karácsonyán a családjával… szülőhelyén a háza előtt 2004-ben… vagy a pozsonyi egyetem magyar tanszékének tanáraként 2006-ban. A képek után Ágh István költő méltatta pályatársa munkásságát és életútját. Felidézte például, hogy a költő fiatalkorában útlevél nélkül volt kénytelen nyaranta Magyarországra szökni, s ha elkapták a hatóságok, akkor azt vetették a szemére: „Maguk eszik meg Magyarországot." Ágh István a viszontagságok kapcsán elmondta, hogy Tőzsér Árpád kénytelen volt elszenvedni a nemzetiségi frusztráció különféle formáit, és hogy hosszú és keserves út vezetett pályája egyenesbe fordulásáig. Rámutatott arra, hogy Tőzsér Árpád számára az irányadó a T. S. Eliot, Ezra Pound és más költőnagyságok által képviselt lírai egyetemesség volt, szemben a különféle divatos irányzatokkal, mint amilyen az avantgárd vagy a posztmodern. Ágh István emlékeztetett arra is, hogy Tőzsér Árpád számára Közép-Európa kulturális egységet és költészeti szemléletet jelent. Ágh rávilágított Tőzsér esztétikai módszerére is, vagyis arra, hogy a költő elidegeníti a verset egy látszatvilágba annak érdekében, hogy a lényeg kibontható legyen. Ágh István úgy összegezte Tőzsér Árpád költészetét, hogy az egy szinetikus és totális líra.
„Ne jöjjön, aminek jönni kell,
roppant sírhant a Triglav hegy háta.
Hogy araszoltam eddig el?
Ki és mi van benne s még hátra?
 
Hol leszek – s leszek? – majd én horony,
a föld melyik eresztékében…?
Mindenszentek, fájdalmas héttorony,
Bloom veséje – könyörögj értem!"
(Tőzsér Árpád: Szlovéniai Mindenszentek)
Már csak folytatásokat írok, a befejezése bárminek
is lehetetlen:  nincs időm, csak a jövőtlen létre. Nin
csenek  végességei világomnak,  amelyekkel hosszú
életem  során  poétikai  viszonyt  ne  kezdtem volna,
sajna,  nem  mindig sikerrel.  Sok  elkezdett  témám,
tárgyam  szívéig  nem jutottam el,  néhány már köze
ledésemre eltakarta fácitját,  mint Keresztelő János
az arcát Salome  csábító szeme elől. Most, vénen, a
a nagy- és  végelszámolások  idején  zárójelentések
kel  és kommentárokkal próbálkozom hát.
Az est folyamán Újhelyi Kinga és Lázár Balázs színművészek tolmácsolták azt a verscsokrot, amelyet Tőzsér Árpád állított össze. Majd maga a költő is felolvasott néhány verset.
„Mallarmé szerint nincs haszontalan vers, mert hisz mennyi rosszat csinálhatna az ember versírás helyett!"
(Einstein a teremtést olvassaNaplók (2005–2007) naplója)
Mezey Katalin, az Irodalmi Tagozat vezetője elmondta, az est egyrészt Tőzsér Árpád születésnapi köszöntése, másrészt új válogatott verseskötetének bemutatója, amely Erről az Euphorboszról beszélik címmel jelent meg az idén, és a költő 1963 és 2012 között született verseit tartalmazza, harmadrészt pedig átnyújtotta a költőnek Az Év Legjobb Könyve Díjat, amelyet az MMA Irodalmi Tagozata október 27-én ítélt oda Tőzsér Árpádnak a gyűjteményes kötetéért, ezzel is felhívva rá a figyelmet.
Tőzsér Árpád rövid beszédében, amelyben köszönetét is kifejezte, úgy összegezte művészetszemléletét, hogy a művészek feladata, hogy „a modern ember ürességét műalkotásokkal töltsék be".

November 16, 2015  |  tőzsér árpád