
Verstrichene Zeit – Elfolyó idő
2019. július 5-én nyílt meg a Magyar Művészeti Akadémia Verstrichene Zeit – Elfolyó idő című kortárs képzőművészeti kiállítása a Passaui Modern Művészetek Múzeumában (Museum Moderner Kunst – Wörlen, cím: Bräugasse 17, 94032, Passau) a „30 éve szabadon" emlékév programsorozataihoz kapcsolódóan. A nyugati határnyitás harmincéves évfordulóján az MMA akadémikus tagjainak munkái e meghatározó történelmi eseményt idézték meg a művészet nyelvén, a német–magyar kapcsolatok kiemelten fontos kulturális állomásaként.
A megnyitó ünnepség előtt a magyar küldöttség felkereste Gizella királynő sírját. A magyar–bajor kultúrdiplomáciában is jelentős esemény megnyitóján, melynek zenei keretét Dresch Mihály fellépése adta, Dr. Marion Bornscheuer és Tordai-Lejkó Gábor mellett beszédet mondott Bernd Sibler, tudományért és művészetért felelős államminiszter, Urban Mangold, Passau városának polgármestere, Balog Zoltán, társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki biztos, valamint dr. Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára.
A szeptember 29-ig megtekinthető tárlatot ősszel még Stuttgartban, decemberben pedig Berlinben is bemutatják.
A program a Külgazdasági és Külügyminisztérium és Magyarország Müncheni Főkonzulátusának együttműködésével valósul meg, ugyanúgy, ahogyan a Magyar Művészeti Akadémia egy korábbi, hasonló kooperációban már megrendezett képzőművészeti kiállítása Münchenben, 2016-ban.
Nemzedékek a XX. század Közép-EurópájábanSzerencsés korosztály a miénk, míg nagyapáink az I. világháborúban, apáink a II.-ban harcoltak, pusztultak, nekünk megadatott a szabadság levegője 30 évvel ezelőtt. Erre a történelmi fordulatra emlékezve válogattuk a kiállítás anyagát Alapfy László kurátortársammal. Célunk a jelenkori magyar képzőművészet sokszínűségének megmutatása mellett az volt, hogy az 1989-es történelmi fordulat lényegét érzékeltető műveket hozzuk el Passauba, a Modern Művészetek Múzeumába.
Jelképes a tény, hogy legidősebb művészünk Csáji Attila a fényművészet terén tett úttörő lépéseit bemutató, lézer és számítógép segítségével készült munkájával szerepel. A legfiatalabb kiállítónk Szabó Menyhért – aki az iskolában tanult erről az időszakról – torzított, heroikus portréival szinte megidézi a korszellemet deformáló hatását. |
Aknay János, Árendás József, Bakos István, Barabás Márton, Baráth Ferenc, Csáji Attila, Elekes Károly, Farkas Ádám, Gaál József, Jovián György, Kovács Péter, Kulinyi István, Lajta Gábor, M. Novák András, Orosz István, Prutkay Péter, Stefanovits Péter, Szabó Menyhért, Szabó Tamás, Szemadám György, Szőcs Miklós TUI, Szurcsik József, Véssey Gábor.
A passaui kiállításra megjelenő katalógus pdf-je itt letölthető.