2015. szeptember 20. – november 1.
Esztergomi Dzsámi

Esztergom, Berényi Zsigmond u. 18.

© Balla András fotója

A Gyönyörök kertje a Dzsámiba költözött

Az Esztergomban élő fotográfus, az idén 70 éves Balla András alkotásaiból nyílt kiállítás 2015. szeptember 20-án az esztergomi Dzsámi Múzeumban. Balla András 2015-re egy nagyszabású kiállítás-sorozatot tervezett Vesperascit címmel. Ennek a sorozatnak az ötödik állomása e fotókiállítás, melynek témája a KERT.
A kert-motívum Balla András művészetét és élettörténetét évtizedek óta végigkíséri. Botanikusként foglalkozó édesapja a szarvasi arborétum növényeit fényképekkel dokumentálta, így már fiatalon hatással volt rá e két szenvedély egyvelege. A Kertépítészeti Egyetem növendékeként kertművészet-tájépítés szakképesítést szerzett, a fotózás 1975 után lett az élete része. Alkotásai érdekes keresztmetszetei a kertmérnök és a fotózás találkozásának, a kettő nem különül el szervesen egymástól. Kertépítő mérnökként és fotóművészként egyaránt elismert és sikeres, egyedülállóan ötvöződik munkásságában a két szakterület tudatossága és igényessége. Tevékenysége során hagyományos, analóg kamerákkal dolgozik, és a tanítványai által az utónemzedékeknek is ezt a tudást örökíti tovább. Művészetéért többször díjazásban részesítették, többek között a Magyar Fotográfiai Nagydíjjal ismerték el munkáját. Kezdetben szekvenciákat és experimentális képeket alkotott, majd a dokumentációs irányzat hatotta át munkásságát. Napjainkban már összecsiszolódott, egyedi stílus jellemzi, amely főként a témaválasztás sokféleségében és a megoldási módok variálásában tükröződik.
Az alkotó 70. születésnapja alkalmából egy tekintélyes nagyságú kiállítás-sorozattal ismerteti munkásságát a nagyközönséggel. A sorozat a „Vesparascit" címet viseli, amelynek jelentése „alkonyodás, esteledés". A hét részből álló kiállítás-sorozat egy teljes életművet dolgoz fel. A soron következő ötödik kiállítás a „Gyönyörök kertje" címet viseli, mely az ősi Édenkertet és ez által az otthont szimbolizálja. Balla András értelmezésében a kert: „… lehetőséget ad az embernek, hogy önmagát kiteljesítse, saját személyiségét ezen keresztül megjelenítse. A kert olyan, mint egy kiragadott rész a paradicsomból."
„Huszonhét éves koromban azt írtam egy író ismerősömnek, hogy nem tudom, ismert és elismert fotós leszek-e, de, hogy jó leszek, azt tudom. Addigra már átnéztem az összes elérhető szakkönyvet, ami magyarul, angolul, németül és franciául kapható volt és éreztem, hogy van bennem valami, az én saját világom, ami lehetővé teszi, hogy olyan képeket tudjak csinálni, amit mások eddig még nem készítettek."
Balla András
A kiállítás során a kertek perspektívájából a koronként változó ideálokat szemlélteti a nézővel. A tárlat során európai (főként olasz és francia, reneszánsz és barokk) kertekről csodálhatunk változatos felvételeket, melyeken alkalomadtán tárgyak, állatok és emberek bújnak meg. A harmonikus kompozíciókat az erőteljes kontrasztok és a halvány fényjátékok változatossága és egyensúlya hasonlóan jellemzi. A komplett kiállítás esszenciája a kertek és az ember mágikus kapcsolata, a természet közelségének lélegzetállító vonzereje.
A kiállítás 2015. szeptember 20-tól november elsejéig látogatható.

A Vesperascit sorozat következő kiállítása 2015. október 22-én nyílik a Duna Múzeumban.
2015. szeptember 29.  |  fotóművészet balla andrás