A nomádok fél évszázada

A '70-es évek eleje a népművészet újrafelfedezésének időszaka.
 
Kinyó Ferenczy Tamás filmjét november 22-én 17.00 órától vetítik a Pesti Vigadóban a Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozatának szervezésében.
A táncházak hangos sikere mellett kisebb figyelmet kapott a tárgyalkotó népművészek tevékenysége. E tehetséges, fiatal nemzedék egymásra utaltsága, összetartozása eleinte a Tokaji alkotótáborban mutatkozott meg; később a Fiatal Népművészek Stúdiójában mélyítették tudásukat, elhivatottságukat az alkotók. Nagy László költő, Makovecz Imre építész, az MMA alapító örökös elnöke, örökös tiszteleti elnök, Csoóri Sándor író, költő, néhai nemzet művésze, Zelnik József elnográfus, író, az MMA rendes tagja és Péterfy László szobrászművész, az MMA rendes tagja szellemisége jelentette számukra a fő táptalajt.
 
A kommunista hatalom nem tudott mit kezdeni az értelmiségi lét felelősségét ösztönösen átérző „nomádokkal", akik nyíltan sosem voltak rendszerellenesek. Az aczéli kultúrpolitika azért folyamatosan kereste az utat az ellehetetlenítésükhöz, lejáratásukhoz. Az ügynöki jelentéseken, vagy az Élet és Irodalom hasábjain kibontakozó építész-vitán keresztül megdöbbentő hitelességgel ismerjük meg az Aczél-korszak áskálódásait, ármányait, nemzeti értékeink ellen vívott ádáz küzdelmét, a lejáratás, dezinformáció bomlasztó hatását.
 

Helyszín: Pesti Vigadó, az MMA székháza, Sinkovits Imre Kamaraszínpad (1051 Budapest, Vigadó tér 2.)

Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz között, amit a Vigadó honlapján lehet megtenni!

2023. október 26.  |  makovecz imre zelnik józsef péterfy lászló