Együttműködés az MTA és a színházak között

Indul a Tudomány a színházban program

A Magyar Tudományos Akadémia az alapításának kétszáz éves jubileuma kapcsán hirdette meg a Tudomány éve a színházban programot. A Nemzeti Színházzal együttműködésben megvalósuló programsorozatban hazai és külhoni magyar teátrumok, elsősorban a nemzeti színházak tudományos témát feldolgozó bemutatói kapnak helyet. A program részleteiről tartottak 2025. május 13-án sajtótájékoztatót az MTA székházában.
Az eseményen köszöntőt mondott és az ünnepi programsorozatról tájékoztatást adott Freund Tamás, az MTA elnöke, Vidnyánszky Attila, a Magyar Nemzeti Színház vezérigazgatója, Kecskeméti Gábor, az MTA200 Elnökségi Bizottság elnöke, valamint Oberfrank Ferenc, az MTA köztestületi igazgatója. A rendezvényen a programban részt vevő színházak vezetői közül jelen volt Bakos-Kiss Gábor, a Győri Nemzeti Színház igazgatója, Cseke Péter, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház igazgatója és Kovács Lehel művészeti vezető, Barnák László, a Szegedi Nemzeti Színház igazgatója képviseletében Koltai M. Gábor művészeti vezető, Mátyássy Szabolcs, a Debreceni Csokonai Nemzeti Színház igazgatója, valamint Rátóti Zoltán, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke.
A rendezvényen elhangzott, hogy a Magyar Tudományos Akadémia színházi világnak is fontos tagjai eredményeikkel örök nyomot hagytak kultúránkban. Ide sorolhatjuk például Vörösmarty Mihályt, Arany Jánost, Madách Imrét vagy Kodály Zoltánt. 
Az MTA elnöke, Freund Tamás a beszédében kiemelte: Ezek azok az idők, amikor nem egyszerűen lehetőség, hanem kötelesség, hogy a művészetek és a tudományok képviselői a nemzeti kultúra túlélése és fejlődése érdekében megosztottságainkat áthidaló virtuális fórumokat teremtsenek. Ennek jegyében a Magyar Tudományos Akadémia kétszáz éves jubileuma alkalmából nagy súlyt fektet arra, hogy a másik két reformkori nemzeti intézménnyel, a Magyar Nemzeti Múzeummal és a Nemzeti Színházzal közösen is méltó módon megemlékezzen annak a kornak a páratlan örökségéről, amely máig meghatározza szellemi, kulturális, művészeti és tudományos életünket – hangsúlyozta. Az elnök megemlítette az egy hete a Magyar Nemzeti Múzeumban megnyílt Varázshatalom – Tudás. Közösség. Akadémia című új időszaki kiállítást, amely az MTA és a Magyar Nemzeti Múzeum közös rendezésében látható. A közösség tudása – a tudás közössége, ez a mottója a tárlatnak, amely öt különböző látványvilágú tematikai egységben mutatja be az Akadémia történetét, közösségteremtő erejét, jelentőségét a nemzeti azonosságtudat és a polgári fejlődés formálódásában, az intézmény belső működését, a tudás létrehozásában és közvetítésében játszott szerepét, valamint a tudományok és a mindennapok kapcsolatát is.



– Ezt a sajtótájékoztatót azért hívtuk össze, hogy a nemzeti színházakkal közös terveinkről számoljunk be. A kapcsolódási pont nemcsak a reformkor, hiszen már Kodály is megfogalmazta: „Tudomány és művészet gyökere egy, mindegyik a világot tükrözi a maga módján" – tette hozzá az elnök.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója megtisztelőnek nevezte a felkérést. Mint mondta, a nemzeti színházak örömmel kapcsolódtak a kezdeményezéshez, és szinte mindegyik teátrum új dráma bemutatását tervezi. – Nem volt nehéz igent mondani erre a felkérésre, hiszen hősöket keres a színház. Folyamatos kutatásban vagyunk meglévő és új darabok kapcsán.
A nézők azonosulni szeretnének, hősöket akarnak látni a színpadon. Az, hogy minden nagy eredményt elért tudós hős, az nem kérdés. Életük tele van hihetetlen fordulatokkal, dicsőséges pillanatokkal és kudarcokkal. Példaképet lehet állítani velük a fiataloknak is.
 Úgy vélem, ez az együttműködés nagyon inspiráló, már most azon tanakodunk, hogyan lehet a Déryné-programmal összekapcsolni ezt a sorozatot – árulta el Vidnyánszky Attila, majd hozzátette: méltó megkoronázása lesz a programoknak 2026 decemberében a Nemzeti Színházban megrendezendő fesztivál, ahol bemutatják az elkészült darabokat. Úgy érzi, megmérettetés készül: tudnak-e méltók lenni tudósainkhoz.
Oberfrank Ferenc Vörösmarty Mihály Csongor és Tünde című művét idézve – „élni nem tudónak baj, hogy él" – kiemelte: „az élni tudásban nagy szerepe van a tudománynak és az élménynek". Az MTA köztestületi igazgatója elmondta: az Akadémia célja, hogy az MTA200-at össznemzeti élménnyé tegye.
Ennek része a szintén a bicentenárium évében induló Tudománybarát település program, valamint a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Művészeti Akadémia most már több éve élő együttműködése is. „Ez a hálózat hordozza a tudomány és a kultúra nemzetajándékozó szándékát. Akik ezeket az intézményeket megbecsülik, magukat becsülik meg."
 
A Tudomány éve a színházban program eddig tervezett előadásai a művek címével vagy a darabok középpontjában álló tudósok megnevezésével:
 
Győri Nemzeti Színház – Jedlik Ányos
Kecskeméti Katona József Színház – Kodály Zoltán
Kolozsvári Állami Magyar Színház – Atomtudósok
Magyar Művészeti Akadémia – Vajda Katalin: Láncreakció
Marosvásárhelyi Nemzeti Színház – Németh László: A két Bolyai
Miskolci Nemzeti Színház – Máté Szabolcs: A géntérkép magyar vonatkozása
Magyar Nemzeti Színház – Semmelweis
Pécsi Nemzeti Színház – Madách Imre: Az ember tragédiája
Szegedi Nemzeti Színház – Szent-Györgyi Albert
A program folyamatosan bővül.
 
Forrás: magyarnemzet.hu, hellosajto.hu
Fotó: Eöri Szabó Zsolt / Nemzeti Színház
2025. május 14.  |  vidnyánszky attila rátóti zoltán cseke péter