Emlékpadavatás Makovecz Imre tiszteletére

Rendhagyó helyszínen zárult a Héttorony Fesztivál  

A korábbi hagyományoktól eltérően, Makón zárult idén a Makovecz Imre, a Magyar Művészeti Akadémia alapító elnöke, örökös tiszteleti elnöke szellemiségét őrző Héttorony fesztivál. A 2024. november 20-án tartott gálaest keretében a Magyar Művészeti Akadémia alapító és örökös tiszteleti elnökének születésnapjára a város önkormányzata emlékpadavatással készült a Makovecz Imre tervezte Hagymaház előtti téren. Az épületben a harmincöt éves Kós Károly Egyesülés munkáját bemutató kiállítás nyílt. A rendezvénysorozatot az Etnofon Zenei Társulás Kiss Ferenc 70 című koncertje zárta, Vecsei H. Miklós és Fekete Borbála közreműködésével. A fesztivál történetében most fordult elő először, hogy a záróeseményt nem a fővárosban, hanem egy vidéki helyszínen rendezzék meg.
Makovecz Imre és Makó szoros kapcsolata az 1998-ban átadott Hagymaház tervezésekor kezdődött. Azóta a Maros-parti város közössége a mindennapokat is az építész örökségének közelségében tölti, hiszen itt található a legtöbb – szám szerint tizennégy – olyan épület, amely a Kossuth-díjas Makovecz Imre munkáját dicséri. Ahogy Csernyus Lőrinc Ybl-díjas építész, Makó főépítésze, az MMA rendes tagja fogalmazott a felavatott emlékpadnál: „Ma már úgy tűnik, a város minden épületén rajta van a mester keze nyoma – még azokon is, amelyeket nem konkrétan ő vagy a tanítványai terveztek. Ez annak köszönhető, hogy a mindenkori városvezetés azt az utat követi, amit annak idején Makovecz Imre kijelölt" – hangsúlyozta a város főépítésze.

Csernyus Lőrinc a Kós Károly Egyesülés kiállításának megnyitóján

A rendezvény a Kós Károly Egyesüléshez tartozó építészek válogatott munkáit bemutató kiállítás ünnepélyes megnyitójával folytatódott a Hagymaház aulájában. A tárlat keretében (terv)rajzokon és fotókon át a makoveczi szellemiséget követő, mesterekké vált tanítványoknak azon kiemelkedő munkáit lehet megcsodálni, amiket az elmúlt harmincöt évben terveztek. „E kiállításnak a lényege a kézművesség, az anyag és a szellem dicsérete" - hangsúlyozta Csernyus Lőrinc megnyitóbeszédében, majd arról az emberi és művészi kapcsolódásról beszélt, amely Makovecz Imrét és a Héttorony Fesztivál művészeti vezetőjét, az idén október 15-én, hosszú betegség után elhunyt Kiss Ferencet összekötötte. Kiderült: 1992-ben, a sevillai világkiállítás héttornyú Magyar Pavilonjának tervezésekor találkoztak először, amikor Kiss Ferenc megnyerte a pavilon programzenéjére kiírt alkotópályázatot. Csernyus Lőrinc felidézte a Héttorony Fesztivál alapításának ötletét, melynek célja az volt, hogy a Makovecz Imre által tervezett különleges épületek szerte az országban és a határon túl egy rendezvénysorozat részeként olyan koncertek helyszínei legyenek, amelyek alkalmasak a magyar kultúra, a zene és az építészet sokszínűségének bemutatására és hagyományaink ápolására. Kiss Ferenc Makovecz Imre halála után több mint tíz éven át szervezte töretlen lelkesedéssel a fesztivált, azonban néhány héttel az általa is nagyon várt makói koncert előtt elhunyt. Így saját formációja, az Etnofon Zenei Társulás koncertje nem csupán a rendezvénysorozat gálakoncertje volt, hanem egyúttal „Kissferi" zeneszerzői munkásságának megható összegzése is.

Richly Gábor az MMA főtitkára, Farkas Éva Erzsébet Makó polgármestere és Csernyus Lőrinc akadémikus

A fesztivál idei záróeseményén a Magyar Művészeti Akadémiát Richly Gábor, az alkotmányos köztestület főtitkára és Salamin Ferenc, az Építőművészeti Tagozat vezetője képviselte. A főtitkár újságírói kérdésre válaszolva elmondta: Makovecz Imre számára fontos volt, hogy a magyar kultúra értékei ne csak Budapesten jelenjenek meg – az általa alapított Magyar Művészeti Akadémiához ma már több ezer kortárs művész kapcsolódik országszerte és az egész Kárpát-medencében. A szervezet célja ugyanaz, mint amit az alapító és barátai, köztük Kiss Ferenc is megálmodtak: a kortárs magyar művészeti értékeket megtalálni, felmutatni és eljuttatni az emberekhez. Hozzátette: az MMA két éve kezdte el a gyakorlatban is kiépíteni regionális hálózatát, aminek az egyik központja Szegeden van.  „E regionális munkacsoportoknak, amelyek akadémikusokat, köztestületi tagokat és az akadémia ösztöndíjasait is magukba foglalják, a feladata az, hogy a helyi kulturális intézményekkel, szervezetekkel és művészekkel közösen kezdeményezzenek olyan programokat, amiket szélesebb körben is érdemes megvalósítani. Ezáltal igyekszünk megfelelni ma is az alapítóink iránymutatásának – hangsúlyozta Richly Gábor.
Az idei, sorrendben a tizenkettedik fesztivál fellépői voltak a Bokros trió, a Dalinda énekegyüttes, az Etnofon Zenei Társulás, Másik János énekes, dalszerző, Petrás Mária Prima Primissima és Magyar Örökség-díjas népdalénekes, az MMA rendes tagja, Sebestyén Márta Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes, az MMA rendes tagja, valamint a Kossuth-díjas Vujicsis együttes.

Szöveg: Varga Márta
Fotó: Mágori Dániel