Kolozsvári Művészeti Múzeum
2016. május 31. – június 19.


Mesterkulcs – Technikai civilizáció magyar művészek szemével Kolozsvárott

Újabb erdélyi állomásához érkezett a Magyar Művészeti Akadémia és a Kepes Intézet vándorkiállítása, amely június 19-ig tekinthető meg a Kolozsvári Művészeti Múzeumban.
Lehet-e fénnyel festeni? – fogalmazta meg a kérdést még a huszadik század elején Moholy-Nagy László, az avantgárd művészetek egyetemes hatású mestere. A válasz ma már egyértelmű. Május 31-én nyílt meg a Bánffy Palota épületében lévő Kolozsvári Művészeti Múzeumban a Mesterkulcs című képzőművészeti kiállítás, amely az MMA és az egri Kepes Intézet közös szervezésében jött létre.
A megnyitón Murádin Jenő művészettörténész, az MMA rendes tagja és Kolozsi Tibor, a Barabás Miklós Céh elnöke kiemelték a kiállítás úttörő jellegét, bemutatták a fényművészet történetét, valamint a tudomány és a művészet kölcsönhatását.
Elhangzott: a Magyar Művészeti Akadémia védnökségével szervezett, és most Kolozsváron is bemutatott kiállítás az újrafelfedezés örömét mutatja. Azt a jelenséget, hogy kortárs alkotók a Moholy–Kepes hagyaték maradandó értékeire támaszkodva, ahhoz szervesen kapcsolódva gondolják tovább a jövőt, a digitális világ felé mutató művészi elképzeléseket. Ehhez kapcsolódnak új médiumok is, például a korábban nem ismert lézertechnika, a holográfia és számítógépes technikai csodatételek is. E törekvések hangadó művésze Csáji Attila, az MMA rendes tagja, aki az Egerbe hazakerült Kepes-hagyaték értékeinek ismeretében, és nagy nyugati tapasztalataira alapozva méri föl az értékek folytathatóságát.
 
A kiállítást köszöntötte Alexandra Sarbu, a Kolozsvári Művészeti Múzeum igazgató-helyettese, Vákár István, a Kolozs megyei Tanács alelnöke és Répás Zsuzsanna, a Magyar Művészeti Akadémia főosztályvezetője.
2016. június 3.  |  csáji attila