Pajta Galéria

Salföldi Akadémiai Napok

A Káli-medence természeti és művészeti értékei jelentős kultúrtájat rajzolnak ki, ahol sok akadémikus él. Közülük hárman egész évben Salföldön laknak, ők voltak a találkozó házigazdái: Somogyi Győző festőművész, Török László fotóművész és Kovács István költő, történész.
Május 8-án délben ők köszöntötték a Magyar Művészeti Akadémia tagjait a Pajta Galériában, ahol több akadémikus fotóművész munkája ki van állítva. A faluban Szűcs Endre építőművész vezetésével tekintették meg a résztvevők, hogyan állították helyre az elmúlt évtizedekben a falu lakóházait mint a Káli-medence épített örökségének kimagasló alkotásait. 17 órakor kezdődött a Faluházban rendezett kiállítás megnyitója, melyen részt vett Kucsera Tamás főtitkár is. A rendezvényen Somogyi Győző és Kovács István mondtak megnyitó beszédet, Fábián Gusztáv polgármester köszöntötte az egybegyűlteket. Az ünnepséget a csemballón játszó Bódás Zsuzsanna és a csellóművész Sík Dóra koncertje gazdagította, ezután Dresch Mihály és Kovács Mihály zenéjében gyönyörködhetett a publikum. A napot este nyolc órától irodalmi ankét zárta, fellépett Ács Margit, Kiss Anna, Kovács István, Mezey Katalin, Oláh János, Orosz István, Tamás Menyhért és Vári Fábián László.
 
A pénteki nap filmvetítéssel indult. A Szerelmes földrajz sorozatának Amit magammal viszek… című epizódjában Sára Sándor Kossuth-díjas filmrendező Káli-medencéjét ismerhették meg az akadémikusok és a helybeliek, majd az 1991-ben Domahidy Miklós novellájából készített Könyörtelen Idők című filmdrámáját, amelynek cselekménye szintén ehhez a tájhoz kötődik. Ezt követően nyílt meg Nagy Mari és Vidák István nemezművészek  kiállítása Somogyi Győző házában és kertjében. Délután a kőkúti pálos kolostorhoz kocsiztak ki a résztvevők, a helyi hagyományőrző kopjások kíséretében, akik a kirándulást követően egy kis harci bemutatót is rögtönöztek az érdeklődőknek. Az est folyamán népzenei koncertet adott Kobzos Kiss Tamás és Sipos Mihály akadémikusokkal közösen Kovács Mihály és Dresch Mihály, majd Boka László egyszemélyes utcaszínháza aratott sikert.
 
A szombat délelőtt irodalmi matinéval kezdődött, melynek keretében Galánfi András egy általa szerkesztett összeállítást adott elő Sinka István verseiből, majd Petrás Mária népdallal hangolta át a közönséget Kóka Rozália bukovinai székelyek történetéről szóló előadására. A két és fél napos rendezvény utolsó programjaként két film szerepelt a műsoron: Bicskei Zoltán portréfilmje, melyben Somogyi Győző Kossuth-díjas grafikus és festőművész vall életéről és művészetéről, ezt követte András Ferenc Az utolsó nyáron című játékfilmje, amelyet Salföldön forgatott a rendező.
 
2014. május 12.