
Salve Regina
Pastorale az Esterházy hercegi család muzsikusával
Gregor Joseph Wernerről a zeneszerető közönség a közelmúltig legfeljebb annyit tudhatott, hogy Joseph Haydn elődje volt az Esterházy hercegi családnál. Amikor a fiatal Haydnt 1761-ben szerződtették, Werner már több mint három évtizede szolgált zeneszerzőként és karmesterként az udvarnál. A Pastorale, a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésű sorozata márciusban Werner életművét állítja a középpontba.
A magyar zenetörténet egyik legjelentősebb komponistája, Gregor Joseph Werner alkotásai nagyobbrészt feledésbe merültek, holott a későbarokk mester különleges életművet alkotott. Zeneszerzői hagyatéka felfedezését és széles körben való megismertetését tűzte ki célul Vashegyi György Liszt Ferenc-díjas karmester, az MMA rendes tagja, a Haydneum rezidens együtteseinek művészeti vezetője.
Az ausztriai Ybbs an der Donauban született Werner 1728-ban lett az Esterházy hercegi család rezidenciális muzsikusa, s e minőségében működött több mint harminc éven át Joseph Haydn elődjeként. „Werner lényegében azonos színvonalú zeneszerző Joseph Haydnnal, csak teljesen más stílusban alkotott, éppen ezért nincs is sok értelme az összehasonlításnak – nyilatkozta Vashegyi György. – Werner az érett barokknak egy, az egész világon máig nem eléggé ismert és játszott stílusát művelte. Legjobb zenekari kíséretes recitativóit be lehetne rakni egy Bach-kantátába, és nem vennénk észre, hogy más a szerző. Meggyőződésem, hogy a következő évtizedben az egész európai régizene egyik legnagyobb felfedezése Werner életműve lesz."
A Pastorale-sorozat következő előadásán Werner egyházi darabjai hallhatók kiváló énekes szólisták, valamint a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar közreműködésével 2024. március 10-én délután 16 órától a Pesti Vigadóban. Vashegyi György ezúttal nemcsak vezényel, hanem izgalmas háttérrel is szolgál a zeneszerzőről és az Esterházy-udvar gazdag zenei életéről, valamint a Werner életművét is feltáró Haydneum – Magyar Régizenei Központról.
A Pastorale-sorozat előadásai több mint negyedszázada varázsolják el a publikumot. Kezdeményezője Záborszky Kálmán Kossuth-díjas karmester, az MMA rendes tagja. Szerkesztője és műsorvezetője Solymosi Tari Emőke Széchenyi-díjas zenetörténész, az MMA Művészetelméleti Tagozatának vezetője. A cél kezdetektől változatlan: kulcsot adni a művészetek kincsesházához, valódi értéket közvetíteni magas minőségben, közelebb hozni, érthetőbbé és átérezhetőbbé tenni a zenét és a társművészeteket, közösen megélhető, nemes örömet adni a családoknak. Egy-egy szezon programja többféle tematikus hangversenyt, valamint opera-előadást is kínál, így a közönség egyetlen bérlettel sokféle művészeti élménnyel gazdagodik.
Műsoron:
Salve Regina in d (Ms. mus. III. 113)
Ave Regina in a (Ms. mus. III. 152) Pastorella in D (Ms. mus. III. 287)
Salve Regina in B (Ms. mus. III. 144)
Offertorium in stylo madrigali pro Cana Domini (Ms. mus. III. 60) Lytaniae della Santissima Madona in g (Ms. mus. III. 66)
Salve Regina in g (Ms. mus. III. 131)
Pastorella in G (Ms. mus. III. 288)
Alma Redemptoris Mater in g (Ms. mus. III. 169)
Vesperae de Confessore (Ms. mus. III. 99)
Közreműködik:
Kalafszky Adriána szoprán
Balogh Eszter alt
Bárány Péter kontratenor
Komáromi Márton tenor
Borka Ákos és Melkovics Zoltán basszus
Purcell Kórus
Orfeo Zenekar (korabeli hangszereken)
Koncertmester: Takácsné Nagy Gabriella
Vezényel: Vashegyi György.