Vashegyi György: Magyarországnak hangsúlyosan kell építenie jövőjét a művészetre
Magyarországnak hangsúlyosan kell építenie jövőjét a művészeti értékekre, ezt a célt szolgálja a tíz éve köztestületként működő Magyar Művészeti Akadémia – hangsúlyozta Vashegyi György, az MMA elnöke a köztestület tízéves születésnapja előtt rendezett sajtótájékoztatón, amelyet az MMA leköszönő főtitkárával, prof. dr. Kucsera Tamás Gergellyel tartottak az Akadémia irodaházában. "Az elnökségi időszakomból hátralévő két évben a nemzetközi jelenlét erősítése, a művészeti hagyatékok gondozásának kérdése, valamint a művészettel nevelés ügye szerepel az MMA kiemelt feladatai között" – mondta Vashegyi György az évforduló alkalmából rendezett sajtótájékoztatón.
Az elnök kitért arra, hogy az MMA 2011-es megalakulásával a magyar művészet akadémiai rangú képviselete hatvan év hiátus után valósult meg újra Magyarországon. Nagyon fontosnak nevezte, hogy elnöksége első ciklusában, 2017 és 2020 között kiépült az MMA művészjáradék-, illetve művészeti ösztöndíj-rendszere, utóbbi keretében háromszáz fiatal ösztöndíjas kapcsolódik az akadémikusok háromszáz főben maximált számához.
A jövőt vázolva a Nemzeti Kulturális Tanács és az MMA feladatainak összehangolását említette még, valamint, hogy a művészettel nevelés "kodályi koncepciójában" a Magyar Tudományos Akadémiával is együtt tud működni az MMA.
Az ösztöndíjrendszer új alapokra helyezését az elmúlt évtized komoly előrelépésének nevezte, amire büszke lehet a Művészeti Akadémia, és kitért arra is, hogy az utóbbi két évben a járvány a művészeti életre is rányomta bélyegét, de a kulturális és művészeti mentőcsomagok által sok segítséget nyújtott az MMA a kormányzatnak.„a művészettel nevelés elfogadtatása az egész társadalom felemelését szolgálná"
A jövőt vázolva a Nemzeti Kulturális Tanács és az MMA feladatainak összehangolását említette még, valamint, hogy a művészettel nevelés "kodályi koncepciójában" a Magyar Tudományos Akadémiával is együtt tud működni az MMA.
Kucsera Tamás Gergely, az MMA leköszönő főtitkára az akadémia megalakulásának körülményeiről, az elmúlt tíz év legfontosabb történéseiről beszélt. Kiemelte, hogy a 2011. november 5-én létrejött MMA integráns része az alkotmányos magyar intézményrendszernek és meghatározó szereplőjévé vált a magyar nemzeti kultúrának.„a nemzetközösséget szolgáló intézményként vagyunk jelen"
Felidézte, hogy a Magyar Művészeti Akadémia 1992-ben társadalmi szervezetként indult, ennek Makovecz Imre építész volt a vezetője, aki a köztestületté alakulást már nem érhette meg. Az MMA-ról szóló törvényben szerepel az elvárás, hogy a kultúra és kiemelten a különböző művészeti ágak képviselői egyre fontosabb szerepet töltsenek be a társadalom alakításában.„megtartottuk az alapítók szellemi örökségét"
A 157 taggal megalakult köztestület első elnöke Fekete György volt - emlékeztetett Kucsera Tamás Gergely, hozzátéve, hogy az akadémia a kezdetektől művészetpálya-modellt alakított ki, és kezdeményezésére jött létre a Nemzet Művésze díj. "Felvettük a kapcsolatot a határon túli magyar intézményekkel, és ma már nemcsak a Kárpát-medencében, hanem az egész világon megjelenítjük a magyar, kiemelten a kortárs magyar kultúra értékeit".„az MMA mára egy fontos és kihagyhatatlan fejezet a magyar kultúra történetében"
Az MMA több száz kiállítás, konferencia, koncert szervezője és közreműködője volt az elmúlt tíz évben, szerves része a magyar kultúrdiplomáciának, nyolcezer pályázatot támogatott. Kiépült a szakkönyvtár, a 2014-re felújított Pesti Vigadó lett az intézmény székháza, kiállítóhelye a Műcsarnok, és megalakult a Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet. Az MMA a fenntartója az Építészeti Múzeumnak, 2017-ben létrehozta az MMA Kiadót, a Makovecz Központ pedig az alapítvánnyal együtt ápolja az elhunyt alapító építész szellemi örökségét.„intézménycsalád szolgálja a kultúra, a magyar kortárs művészet ügyét"
A Magyar Művészeti Akadémia elmúlt 10 évére történő visszatekintésünk a https://www.mma.hu/mma10 aloldalon olvasható!