Több mint 100 rézfúvósból 57 fiatal kezdheti meg élő fordulóit a 3. Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Versenyen

A megmérettetésen a Magyar Művészeti Akadémia különdíja is elnyerhető

Három kontinens 26 országából összesen 110 jelentkezés érkezett a július 5–13. között harmadik alkalommal megrendezett debreceni Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Versenyre, melynek keretében ezúttal a kürt-, trombita- és harsonaművészek mérhetik össze tudásukat.
A 2025-ös Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Versenyre – a vonósok (2022) és a karmesterek (2023) után – kürt-, trombita- és harsonaművészek jelentkezhettek a világ minden tájáról harminc éves korig. A jelentkezők, akik között amerikai, kolumbiai, német, izraeli, japán, kínai, lengyel és azeri muzsikus is volt, a háromfordulós verseny előtt videós előválogatón vettek részt, amelynek eredményeként 22 trombitás, 20 kürtös és 15 harsonás – köztük összesen 16 magyar fiatal – kezdheti meg az élő fordulókat július 5–13. között.

A 2025-ös Kodály Nemzetközi Zenei Verseny zsűrijének elnöke Marie-Luise Neunecker, tagjai pedig Boldoczki Gábor, Abbie Conant, Frits Damrow, Hőna Gusztáv, Wim Van Hasselt és Zempléni Szabolcs.

A zsűri maximum 18 versenyzőt juttat tovább a 2. fordulóba (legalább 3 kürtöst, 3 trombitást és 3 harsonást) és 6 versenyzőt a döntőbe (legalább 1 kürtöst, 1 trombitást és 1 harsonást).

A Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny egyik kötelező darabját jegyző Szentpáli Roland tubaművész-zeneszerző örömét fejezte ki, hogy a Kodály-versenyek sorában idén egyszerre több rézfúvós hangszer is a fókuszba kerül, kiemelte továbbá, hogy rangos nemzetközi zsűri állt össze, amelyben szerepet kapott nemcsak a külföldi, hanem a hazai rézfúvós szcéna színe-java.

Szentpáli Roland nem először komponál rangos nemzetközi versenyek felkérésére –új, Cover című darabját például Kodály Zoltán művészete ihlette. A zeneszerző elmondta: a hangsúly egyértelműen a zenei és technikai kihívásokon van, „olyan mű született, amely belülről fakad, amelynek előadásával a saját zeneiségét is felszínre hozhatja a muzsikus, s így a legtöbb aspektusból mutathatja meg magát."

A 40 000 euró összdíjazású nemzetközi verseny menetéről bővebb információ itt található.

A Kodály Filharmónia Debrecen által rendezett versenysorozat szakmai partnere a világ legnagyobb ifjúsági zenei szervezetének magyarországi képviselete, a Jeunesses Musicales Hungary. A versenyre különdíjat ajánlott fel a Magyar Művészeti Akadémia, a Hungaroton és az Editions BIM.

Tóth I.