A MÉM MDK programjai Kapolcson

A kapolcsi Művészetek Völgye a kultúra és művészet ünnepe
 
Kapolcs egyedülálló épített örökségével is különleges élményt nyújt. Idén a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ másodszor vesz részt az eseményen, programjait a Művészvölgy Kúriához kapcsolódva tartja meg. A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ programjait a Művészvölgy Kúria tetőterében tartja.
Mindennap 11.00–19.00
Az építészet vonzásában – múltunk és jelenünk (kiállítás)
A több mint másfél évszázados múltra visszatekintő intézményünk Magyarország és a Kárpát-medence épített örökségének kutatásával, dokumentálásával és tárgyi emlékeinek megőrzésével, bemutatásával foglalkozik. Az építészet vonzásában – múltunk és jelenünk című kiállítással ízelítőt szeretnénk adni a MÉM MDK mindennapi tevékenységéből. A kísérőprogramokon a közös építészeti örökségünk jelentőségére hívjuk fel az érdeklődők figyelmét, amelybe kicsik és nagyok egyaránt bekapcsolódhatnak.
 
Mindennap 11.00–19.00
Építsünk együtt! – múzeumpedagógiai foglalkozások a Kúriában
Építsünk együtt! Építészeti kalandozásaink során nemcsak a Völgy környéki épületeket térképezzük fel, de az egész országból válogatunk. Sőt, alkotó programjainkon saját házadat is megtervezheted és elhelyezheted képzeletbeli országunk térképén.

 
Július 20. | vasárnap
 
10.00 | A MÉM MDK jelene és jövője – kiállítótértől a Magyar Építészeti Központ és Múzeumig
A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ az elmúlt évek nagyszabású projektje, a modernista Walter Rózsi-villa kiállító- és rendezvénytérré alakítása után, újabb kihívások elé néz új székhelyének létrehozásával. A tervpályázat részleteiről, illetve a Magyar Építészeti Központ és Múzeum jövőjéről az intézmény igazgatója mesél.
 
11.00 | Szemöldök és kötény, avagy mi teszi az épületet (séta)
Azt tudjuk, hogy egy épületnek van ablaka és ajtaja, de hol a szemöldöke? Interaktív ismerkedés az építészet alapfogalmaival, hogy ne csak lássuk, értsük is az épületeket. Találkozási pont a MűvészVölgy Kúria mellett a Művészetek Völgye feliratnál a program kezdete előtt 10 perccel.
8 éves kortól ajánljuk.
 
14.00 | Faluséta a műemléki értékek nyomában
Szeretnéd megismerni Kapolcs műemléki értékű épületeit a népi lakóházaktól kezdve a település templomain keresztül egészen a vízimalomig? A sétán a település legfontosabb épített örökségeit járjuk be, elmerülve akár az apró részletekben is. Találkozási pont a MűvészVölgy Kúria mellett a Művészetek Völgye feliratnál a program kezdete előtt
10 perccel.
10 éves kortól ajánljuk.
 
15.00 | A profik precizitása és az amatőrök lelkesedése. Épületfotózás régen
Az előadás lehetőséget ad a résztvevőknek arra, hogy betekintést nyerjenek a régi, épületfotózáshoz használt fényképezőgépek világába, és megismerjék ezek működésének különféle aspektusait. Bemutatunk speciális műszaki fényképezőgépeket és képeket, amelyek hasonló gépekkel készülhettek. Megmutatjuk, hogyan is dolgozhatott egy műszaki fotográfus az 1900-as évek elején, milyen eszközöket használt és milyen kihívásokkal szembesült munkája során.
 
Július 27. | szerda
 
15.00 | Kötelesség a hitelesség – A műemlékek dokumentálásáról
Épített örökségünk értékeinek dokumentálása a műemlékvédelem állandó körforgásának megkerülhetetlen sarokköve. Az állapotfelmérésen rögzített pillanatképek a későbbi kutatások-helyreállítások alapját képezik, az emlék pusztulása esetén pedig még inkább hiánypótló jelentőségűekké válnak. Hogyan garantálható a felvétel hitelessége, és miért van szükség rajzra, ha fotó is készül az épületről? Előadásunkban egyebek mellett ezekre a kérdésekre keressük a választ.
 
Július 24. | csütörtök
 
11.00 | Szemöldök és kötény, avagy mi teszi az épületet (séta)
Lásd: 07. 20.
 
15.00 | Barangolás a Balaton körül – Középkori várak a Balaton-felvidéken
A balatoni kirándulások egyik népszerű programpontja, hogy felkeressük a Balatonfelvidék valamelyik várát, de biztosan mindent tudunk róluk? Fülöp András régész több magyarországi vár kutatásában is részt vett az elmúlt évtizedekben, köztük például a nagyvázsonyi vár feltárásában is. Barangolj velünk képzeletben a környéken, ha kíváncsi vagy, milyen titkokat mesélnek a kövek és a gerendák egy-egy vár történetéről és az ott élők életéről.
 
Július 25. | péntek
 
10.00 | Rompiknik a klastromnál
Gyere, és igyuk meg együtt a reggeli kávénkat ezen a különleges helyszínen, a taliándörögdi templomromnál! Kötetlen beszélgetésre várunk benneteket romokról, épületekről és a műemlékek helyzetéről. A kávét mi biztosítjuk, csak a bögrédet hozd magaddal!
 
15.00 | Breuer, Goldfinger és a többi magyar – Brutalista építészetünk itthon és odakint
Az utóbbi időben felélénkült a közbeszéd a háború utáni építészettel kapcsolatban, alapvető fogalmaink azonban továbbra is tisztázatlanok. Az előadás a brutalizmus mint építészeti stílus kereteit próbálja tisztázni, annak legismertebb magyar származású alkotóit, Breuer Marcellt és Goldfinger Ernőt hívva segítségül. Rajtuk keresztül az is kiderül, kik használták ezt a formanyelvet hazai építészetünkben.
 
Július 26. | szombat
 
10.00 | Árnyék a házfalon – Fotóséta
Hogyan fedezzük fel és örökítsük meg egy falu építészeti, természeti és kulturális értékeit akár csak a telefonunk kamerájával? Kukkants bele a MÉM MDK épületfotósainak mindennapi munkájába és a vidéki élet szépségeibe! A sétán profi tippeket is adunk, hogy mit és hogyan érdemes fényképezni, így a program kezdők és haladók számára egyaránt izgalmas élményt nyújthat, nincs szükséged másra, csak egy telefonra vagy fényképezőgépre. Találkozási pont a MűvészVölgy Kúria mellett a Művészetek Völgye feliratnál a program kezdete előtt 10 perccel.
A séta hossza kb. 90 perc.
 
15.00 | Romfelmérés a klastromnál
Minden műemlék esetében fontos, hogy a megóvás előtt minél mélyrehatóbb ismereteket szerezzünk róla. Idetartozik a műszeres felmérés, az épületről szóló régi írások feltárása vagy a romos köveken és falazatokon látható nyomok, jelenségek megismerése. A taliándörögdi templomromnál a műszeres mérés mikéntjébe avatjuk be a résztvevőket, miközben érdekes építéstörténeti és technológiai részletekre is felhívjuk a figyelmet. A program regisztrációhoz kötött, jelentkezni a MűvészVölgy Kúria tetőterében vagy a +36 30 406 7048-as telefonszámon lehet (maximum: 20 fő).



FOTÓPÁLYÁZAT: Völgystory – A házak mesélnek
A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ
pályázati felhívása itt érhető el!
July 15, 2025  |  mém mdk