
Gálával ért véget a Héttorony Fesztivál – Átadták a 2020-as és 2021-es Makovecz Imre-díjakat
A záróesemény helyszíneit az elmúlt tíz évben mindig úgy választották meg a szervezők, hogy a befogadó tér szellemisége kapcsolódjon a Makovecz Imre által képviselt szerves gondolkodáshoz. A Nemzeti Táncszínház első alkalommal adott otthont a fesztivál gálaműsorának. Az épület impozáns előterében 2021. november 5–20. között Makovecz Imre rajzai, tervei és épületmakettjei is megtekinthetők voltak, A világban benne van a Teremtő című kiállításon.
Az ünnepi est első részében a Héttorony című táncszíházi előadást tekinthették meg a vendégek, majd a díjak átadása után a Makovecz-díjas Kiss Ferenc szerzeményei komolyzenei kísérettel szólaltak meg, Makovecz Pál vezényletével.
A Héttorony Fesztivál gálaműsora
1992-ben épült fel Makovecz Imre világraszóló Magyar Pavilonja a Sevillai Expón, amely szinte azonnal nemzeti jelképpé vált. A pavilon zenéjét Kiss Ferenc szerezte, amely a magyar világzenei szcéna egyik emblematikus alkotásává vált. Erre a muzsikára és a zeneszerző egyéb sikeres darabjaira épülve született meg az előadás.
Zenei szerkesztők: Novák Péter, Küttel Dávid
Jelmeztervező: Túri Erzsébet
Látványterv: JuZso
Díszletterv: Turi Attila, az MMA rendes tagja, az Építőművészeti Tagozat vezetője
Koreográfusok: Appelshoffer János, Fitos Dezső, Foltin Jolán, Horváth Zsófia, Kocsis Enikő, Mihályi Gábor koreográfus, az MMA levelező tagja
Tánckarvezetők: Bonifert Katalin, Soós Gyula András
Rendező-koreográfus: Juhász Zsolt
Az est második részében – a Makovecz Imre-díjak ünnepélyes átadása után – Kiss Ferenc szerzeményei komolyzenei kísérettel szólalnak meg Vedres Csaba, Vizeli Máté és Grünvald László hangszerelésében, Novák Péter és az Etnofon, valamint a Duna Szimfonikus Zenekar előadásában. Karmester Makovecz Pál.
Az Etnofont a külföldön is híres Kolinda és Vízöntő együttesek frontembere, Kiss Ferenc alapította 1992-ben, elsősorban saját művei megszólaltatásának szándékával. Az Etnofon hangzásában a korszerű elektronika használata mellett jelentős szerepet kapnak az akusztikus népi hangszerek, a tradicionális játék- és díszítéstechnikák. A dalok szövegeiben pedig az archaikus költészet elemei.
A Héttorony Fesztivál célja változatlan: a szervezők és a fellépő művészek eltökélt szándéka, hogy ráirányítsák az emberek figyelmét a zene és az organikus építészet szerves kapcsolatára. Idén határon innen és túl 9 zengő ház, 70 művész, 7 kiállítás, 14 koncert, kerekasztal-beszélgetés, táncszínház és fényfestészet szerepelt a programban. A fesztivál kiemelt támogatója a Magyar Művészeti Akadémia, építészeti programjainak szerkesztője pedig Csernyus Lőrinc építész, művészeti szakíró, az MMA levelező tagja volt.