
Átadták a felújított Walter Rózsi-villát
Vashegyi György, az MMA elnöke elmondta: Magyarországon ez az első, közpénzből felújított modernista villa, amely megnyitja kapuit a közönség előtt. Hozzátette: a MÉM MDK végleges elhelyezését célzó beruházást a kormány kiemelten közérdekűvé nyilvánította. „A Magyar Építészeti Múzeum az egész Kárpát-medence legjelentősebb építészeti közgyűjteménye, amely a magyar építészet meghatározó alkotóinak, alkotásainak, dokumentumainak felkutatásával, gyűjtésével, kezelésével, illetve a magyar örökségvédelem intézményszintű archiválásával foglalkozik" – foglalta össze az MMA elnöke. A múzeum jelenleg ideiglenes telephelyen, az angyalföldi Jász utcában működik.
Almássy Kornél, a MÉM MDK igazgatója arról szólt, hogy a most felújított villa szomszédságában majdan megvalósuló épületegyüttes, az Építészet Ligete a magyar építészeti kultúra páratlan kincsestárát, mintegy 1,3 millió dokumentumot, tervet, fotót, bútort fog tudni bemutatni.
A híres operaénekes, Walter Rózsi és családja számára tervezett villa – amely 1936-ra a Városligeti fasori (akkor Vilma királynő úti) szanatóriumok szomszédságában épült meg – felújítását 2020 őszén kezdték meg Kokas László építész tervei szerint, az MMA finanszírozásában, a Laki Zrt. kivitelezésében. A szinte teljesen elpusztult részleteket és belső tereket falkutatási munkák, valamint korabeli fotográfiák alapján sikerült helyreállítani. A jövőbeni működéshez az épületet 21. századi kiállítási és rendezvénytechnológiával szerelték fel. A felújított villa a kiállítások mellett tárlatvezetéseknek, nyilvános eseményeknek, előadásoknak és kisebb koncerteknek is helyet fog adni.
A házat a magyar modern építészet kiemelkedő alakja, Fischer József építész tervezte, a munkában nagy szerepet játszott Pécsi Eszter, az első magyar statikus mérnöknő, Fischer felesége, aki az épület vasbeton szerkezetéért felelt. A háromszintes villa Fischer építészetének kiemelkedő alkotása, a modern magyar lakóház-építészet jelentős példája.
Az épületet Walter Rózsi és Radó Géza mindössze tizenhárom évig használhatta, 1949-ben államosították. A szanatóriumi épületegyüttesből alakították ki a Korvin Ottó Kórházat, a villát évtizedekig óvodaként, majd gyermekorvosi rendelőként használták. A kórház 2009-ben költözött ki a területről, lehasznált, rossz állapotú épületállományt hagyva maga után.
A villa felújítása Kokas László építész tervei alapján 2020 és 2022 között valósult meg. A villa nagyon rossz állapotban volt, amikor nekikezdett a tervezésnek. Az 1949-ben államosított épületet a Belügyminisztérium kórháza, majd a Korvin Ottó Kórház használta hatvan éven át. Kokas László és munkatársai dokumentumokból rekonstruálták, hogyan nézett ki az épület. Az volt a cél, hogy a látogatók szinte érezzék Walter Rózsi parfümjét a falak között. A kortárs modern technikai berendezéseket igyekeztek elrejteni a szemlélők elől, hogy a hatás minél teljesebb legyen. A látogatók előtt május 18-án a Színtér és lakótér – a villa című kiállítással nyílik meg az épület, a tárlat a két világháború közti otthon és lakhatás témáját járja körül.
A Walter Rózsi-villa díszkulcsa Laczák Géza ötvösművész munkája, amelyet szintén meg lehet majd tekinteni a főváros legújabb kiállítási helyszínén.