A Magyar Művészeti Akadémia évek óta futó portrésorozatában a nézők hetente olyan akadémikus és más művészek, művészetelméleti szakemberek életútjába, gondolkodásába nyerhetnek bepillantást, akik jelentősen befolyásolták, alakították a magyar művészeti életet. Így lesz ez 2022-ben is: az MMA megbízásából készülő 52 perces portréfilmek a köztelevízió M5, valamint Duna World csatornáin rendszeresen láthatók, több, már bemutatott portréfilmet pedig a kisebb, helyi televíziók is műsorukra tűznek. Alább a 2022 első felében adásba kerülő portrékról, ütemezésükről adunk tájékoztatást, de az itt ismertetett filmeken túl időről időre korábbi portréfilmjeink ismétlései is újból felbukkannak a képernyőkön. Az "in memoriam" filmek közül először találkozhatnak a nézők Marsall László és Utassy József költők, Vasadi Péter író, Morell Mihály filmművész, valamint Harag György színházi rendező portréjával, és feltárul többek közt a 70 éves Jovián György festőművész, a 75 éves Kósa Klára keramikusművész, továbbá a 80 esztendős Molnár Imre bőrműves iparművész munkássága is.
Minden nap húzz egy vonalat Portréfilm Jovián György festőművészről rendező: Kroó András, operatőr: Nádorfi Lajos
A magyar képzőművészeti élet fontos és jelentős alakja. Munkáit a művészettörténészek az új eklektika címszava alá szokták besorolni, és mindenképpen jellemző rá a részletek gazdag és precíz kidolgozása, a mitológiai és filozófiai elemek fontossága. MMA 2021, 52'00"
Közös hangon Portréfilm Eredics Gábor népzenészről rendező: Szomjas György, operatőr: Dénes Zoltán
A portréfilm az elsősorban a közel fél évszázada és máig szinte azonos felállásban működő Vujicsics együttes vezetőjeként ismert népzenész jelentős pedagógiai és szerkesztői munkásságát is bemutatja. MMA 2020, 51'38"
A rend embere Portréfilm Golda János építészről rendező: Szomjas György, operatőr: Dénes Zoltán
Golda János meghatározó személyisége az építészek közösségének. Életművében az általa tervezett házak és pályázatok mellett a különböző szakmai közösségekben való jelenléte is kiemelkedő hatású. MMA, 2020, 52'15"
A létezés szakmában dolgozom Portréfilm Kodolányi Gyula költőről rendező: Keserü Judit, operatőr: Sibalin György
A portréfilmmel 80. születésnapján köszöntjük a magyar kultúra és közélet kiemelkedő alakját, különös tekintettel a természethez fűződő kapcsolatára és a pályáját meghatározó függetlenségi és megismerési vágyára. MMA 2018, 53'52"
A Ferenczi Noémi-díjas művészettörténész pályaképe egyúttal a hazai iparművészet – ezen belül elsősorban a kerámia-, üveg- és textilművészet – elmúlt öt évtizedének ívét és fontosabb állomásait is felrajzolja. MMA 2016, 49'48"
2022. február 6. – Marsall László (1933–2013) in memoriam
Teremtő rontó szél In memoriam Marsall László rendező: Nagy Anikó Mária, operatőr: Halász Gábor
„Engem minden érdekel, és inkább etikai szempontból tartom fontosnak az ars poeticát" – vallja a rá emlékező és munkásságát felidéző filmben Marsall László költő. MMA 2020, 51'33"
Az agyag lelke Portréfilm Kósa Klára keramikusművészről rendező: Szekeres Csaba, operatőr: Várkonyi Sándor
A portréfilm a Kósa Klára művészetét meghatározó szimbólumok mentén mutatja be az életmű meghatározó elemeit, helyszíneit, személyeit és alkotói-művészi irányultságát, a vallási, mitologikus és profán ábrázolásmód művészi erejét. MMA, 2021, 52'
A magam módján Mészáros Éva ruhatervező iparművész rendező, operatőr: Sólyom András
A három évtized divattörténetét felelevenítő portréfilmmel a 90 éves Mészáros Évát köszöntjük, aki 1957-től 1989-ig a Magyar Divatintézet tervezője volt. MMA, 2015, 50'05"
Változatok a reményre Kalász Márton költő, író, műfordító rendező: Medgyesi Gabriella, operatőr: Sibalin György
A portréfilmmel a 87 éves korában elhunyt Kossuth-díjas és kétszeres József Attila-díjas költőre, íróra, műfordítóra, egyetemi tanárra, a Magyar Művészeti Akadémia tagjára, néhai nemzet művészére emlékezünk. Kalász Márton a magyar irodalmi élet jelentős, sokoldalú és tevékeny alakja volt, akinek német származása egész költészetére, a nyelv, az identitás, a haza, a hűség fogalmainak megközelítésére is hatást gyakorolt. MMA, 2016, 52'
2022. március 6. – Utassy József(1941–2010) in memoriam
Pokolból az öröklétbe Utassy József költő emlékére rendező: Balogh Zsolt, operatőr: Csukás Sándor
A film olyan költőt idéz meg, aki állandóan a saját forradalmát vívta nem egyszerűen a cenzúra, a politikai rendszer, hanem a világ ellen, amelyet kétségbeesett erőfeszítések árán írt verseivel remélt jobbá tenni. MMA 2020, 52'22"
2022. március 13. – Harag György színházi rendező (1925–1985) in memoriam
In memoriam Harag György rendező-operatőr: Dala István
A filmben a korabeli archív anyagok mellett pályatársak, barátok és a rendező özvegye vallanak a kor színházának mindennapjairól, Harag munkamódszeréről, magánéletéről és az egész életét és színházát mélyen átjáró határtalan embertársi szeretetről. MMA 2021, 52' 02"
Rövid utazás Kunkovács Lászlóval rendező: Bicskei Zoltán, operatőr: Csubriló Zoltán, Iván Attila
80. születésnapján köszöntjük az elhivatott néprajzost és fotóművészt, aki munkáiban egy immár eltűnt világ és kultúra helyszíneit, alakjait, tárgyi dokumentumait örökítette meg. MMA, 2013, 51'04"
„Míves" akadémikus Filmportré Molnár Imre iparművészről rendező-operatőr: Tomcsányi Vilmos
Alkotásaiban az ősi tudás, a hagyományok izgalmas újjáélesztése, az anyag alázatos tisztelete nyilvánul meg. Művészetének meghatározó elemei a következetes alkotói alázat és a különféle organikus anyagok fantáziadús alkalmazása. MMA, 2020, 52'04"
A részletek poétája Jánoskúti Márta portréfilm rendező: Sára Júlia, operatőr: Seregi László
80. születésnapja alkalmából köszöntjük a magyar jelmeztervező iskola kiemelkedő képviselőjét, aki több száz különböző korban játszódó, eltérő műfajú és stílusú színdarab, játék- és tévéfilm jelmeztervezője volt. MMA, 2016, 52'05"
2022. április 10. – Morell Mihály (1911–2013) filmművész (in memoriam)
Én, Morell Mihály In memoriam Morell Mihály rendező-operatőr: Szalay Péter
Mások mellett Szőts István és Huszárik Zoltán munkatársaként a magyar mozgóképművészet egyik nagy úttörője volt. Szobraival is maradandót alkotott, élete utolsó évtizedeiben pedig absztrakt, kozmikus festészetével a „mindenség filozófiáját" kémlelte. MMA 2021, 52'
Belső fény Portréfilm Hefter László üvegművészről rendező-operatőr: Tóth Péter Pál
Hefter László egyszerre folytatója és megújítója a Róth Miksa munkásságával világszínvonalat elért magyar üvegművességnek. A régi mesterek példájának követése nemcsak technika és mesterség, hanem ethosz is: mértéktartás, szolgálat, szellemiség. MMA 2021, 53'
2022. április 24. – Vasadi Péter (1926–2017) író (in memoriam)
A látszat lebontása In memoriam Vasadi Péter rendező: Vizi Mária, operatőr: Szepesi Gábor
1967-től az Új Ember és a Vigilia rendszeres szerzője volt. Verses-, szépprózai és esszékötetei 1974-től jelentek meg. A költőtárs és barát Pilinszky Jánoshoz hasonlóan Vasadi Péter is a keresztény hagyomány és az irodalmi modernség összehangolására tett kísérletet. MMA, 2021, 51'25"
Kőhalom állott, most büszke vár Portréfilm Rudolf Mihály építészről rendező: Kovács László, operatőr: Kovács László, Rácz Balázs, Tudja Zsolt
Rudolf Mihály következetes szakmai életúttal a hazai regionalizmus kiemelkedő alakja, karakteres képviselője. Áldozatos munkával folytatja a régiségben fogant és virágzott, mára megkopott világ szellemi hagyatékának továbbadását. MMA, 2020, 52'
Az élő múzsa festője – Aknay János rendező: Konecsny Emőke, operatőr: Kocsis Tibor
Aknay János festőművész 1971-ben telepedett le Szentendrén. A Duna-parti település, „az élő múzsa" azóta egész életét meghatározta. Munkássága eggyé fonódott a szentendrei avantgárd, a Vajda Lajos Stúdióba tömörült fiatal művésznemzedék törekvéseivel. MMA, 2019, 50'
2022. május 15. – Lengyel György színházi rendező
A színházi ember Portréfilm Lengyel György színházi rendezőről rendező: Domokos János, operatőr: Dömötör Péter, Halász László, Pápay Gergely
Rendezőként, színházigazgatóként, főiskolai tanárként és szakíróként egyaránt a kortárs magyar színművészet kiemelkedő alakja. Száznál több magyar és külföldi, klasszikus és modern darab rendezése fűződik a nevéhez, elsősorban a budapesti Madách, a debreceni Csokonai és a Pécsi Nemzeti Színházban. MMA, 2021, 52
További portréfilmek:
május 22. – Tóth Tibor Pál formatervező, belsőépítész 80 éves ism.
június 26. – Deim Pál képzőművész 90 éves lenne ism.
A portréfilmek először vasárnaponként koradélután láthatók az M5 csatornán, az ismétlések változó idősávban lesznek műsoron, a pontos vetítési időpontokról az aktuális műsorújság ad tájékoztatást!