
Nemzeti ereklyéink titkai
Bemutatták Horváth Hilda Varga Péterről készített monográfiáját
Az MMA irodaházában tartották meg Varga Péter, az MMA rendes tagja monográfiájának bemutatóját február 19-én. Az akadémikus több nemzeti ereklyénket is szakértőként vehette kézbe. Az ötvösművész, restaurátorral és Horváth Hilda művészettörténésszel, a monográfia szerzőjével Keppel Márton művészettörténész, az MMA Iparművészeti Tagozatának titkára beszélgetett.
Az MMA Kiadó az MMA Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozat akadémikusait bemutató sorozata 14. darabjának felépítése követi a korábbi kötetek szerkezetét. Horváth Hilda elemző tanulmányát Varga Péter visszaemlékezései, művészi, restaurátori hitvallása és az életmű reprodukcióit tartalmazó album-szerű fejezete veszi közre.

Keppel Márton
Horváth Hilda a beszélgetés elején kiemelte, egy ilyen szintű életmű létrehozásához egyrészt magas szintű mesterségbeli tudás, másrészt tudósi precizitás és kutatómunka szükséges, harmadrészt viszont találékonyság és invenció teszi a végeredményt művészivé. A szerzőnek ugyanakkor arra is volt gondja, hogy az akadémikus munkásságát a laikusok számára is érthető, élvezhető formában mutassa be. A művészettörténész azt is igyekezett érzékeltetni, mennyire sérült műkincsről van szó, azaz milyen szintű feladattal szembesült a restaurátor.

Varga Péter
Ezt követően Varga Péter elmondta, a pályakezdet sikeres akadályvételeihez a tehetség mellett nem kevés kitartásra is szükség volt, így kerülhetett a későbbi ötvösművész, restaurátor az Állami Pénzverdébe, majd az Iparművészeti Múzeumba, ahol restaurátori alaptanfolyamot végzett. Az életmű sikerességének megalapozója a második világháború alatt súlyosan megsérült Esterházy-gyűjtemény kincseinek tisztítása, konzerválása, majd restaurálása volt.
Varga Péter kiemelt feladatai közé tartozott a Szent Jobb, a Szent László-herma, és az esztergomi ereklyetartó restaurálása, de egy napig tanulmányozhatta a Szent Koronát is, mivel a koronázási jelképek visszatérésekor tagja lehetett a koronázási bizottság albizottságának.
Varga Péter kiemelt feladatai közé tartozott a Szent Jobb, a Szent László-herma, és az esztergomi ereklyetartó restaurálása, de egy napig tanulmányozhatta a Szent Koronát is, mivel a koronázási jelképek visszatérésekor tagja lehetett a koronázási bizottság albizottságának.

Horváth Hilda
A beszélgetés alkalmával az akadémikus vetítés segítségével idézte fel, mit árul el a készítési technikáról a helyreállítási munkafolyamat, milyen nyomot hagy a műkincseken a rendeltetésszerű használat az egyházi ünnepek alkalmával (pl. a hirtelen hőmérsékletváltozás, mikor a körmenet alkalmával a templomból a szabad levegőre kerül a tárgy), mikor, milyen sérüléseket szenvedtek el és hogyan javították az ötvösműveket a különböző évszázadokban. Varga Péter hangsúlyozta, a restaurátori hivatásnál különösen fontos a legmodernebb technikák, eljárások ismerete, valamint a helyreállító munkák pontos dokumentálása mellett az alázat, aminek eredményeként minden kreativitása mellett és ellenére a művész stabilan ragaszkodjon a műkincs eredeti formájához.
Fotó: Nyirő Simon