NKA 20

A kultúrafinanszírozás nemzetközi gyakorlata címmel szervezett szakmai konferenciát más európai országok kulturális intézményvezetőinek részvételével az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottsága, valamint a fennállásának huszadik évfordulóját ünneplő Nemzeti Kulturális Alap (NKA) 2013. október 18-án.
A kormányzat egyfelől direkt módon fenntart kulturális intézményeket, másrészt egyre erőteljesebb mértékben számít a magánmecenatúrára emlékeztetett videoüzenetében a hivatalos úton Indiában tartózkodó emberierőforrás-miniszter. Balog Zoltán jó példaként említette a Prima Primissima Díjat, de elmondása szerint van egy olyan vállalat is, amely a Városligetben felépítendő Múzeumi negyedben egy egész múzeumépület felépítését vállalta.

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) jelenti a harmadik formát: az adófizetők pénzéből úgy juttat pénzt a kultúra számára, hogy a művészeti szervezetek által delegált kurátorok dönthetnek ezekről a forrásokról – tette hozzá a miniszter. L. Simon László, az NKA alelnöke, a Kulturális és Sajtóbizottság fideszes elnöke a kulturális alap eddigi működésének tapasztalatait tekintette át. Felidézte, hogy az NKA a magyar politikai elit konszenzusával jött létre húsz évvel ezelőtt. Sokan nem tudják, hogy az NKA elkülönített állami pénzalapként működik, nincsen közvetlenül a minisztérium alá betagozva, noha a miniszter az elnöke – hívta fel a figyelmet a politikus, kiemelve, hogy az alaptól maradványpénzek nem vonhatók el, így az NKA több éves pályázatokat is ki tud írni.

Beszámolója szerint a támogatási politikát az NKA Bizottsága határozza meg, a források elosztását az állandó és ideiglenes szakmai kollégiumok végzik, amelyben egyenlő arányban foglalnak helyet a szakmai szervezetek és a miniszter által – a szakmai szervezetek javaslatainak figyelembevételével – delegált tagok.

Az NKA fő bevételi forrása 2009 óta az ötöslottó szerencsejáték adójának 90 százaléka, ez évi több mint 10 milliárd forintot jelent, míg a teljes bevétel várhatóan el fogja érni a 13 milliárd forintot. Ehhez mintegy 10 ezer pályázat érkezik be évente.

Az alap alelnöke kiemelte: az NKA elsősorban a magyar kultúrát támogatja a határokon innen és túl, de működési támogatást nem nyújt, csak programokat, művek létrehozását finanszírozza. A közeljövő fontos irányvonala a nemzeti kultúra digitalizációjának támogatása, a nyomtatott művészeti folyóiratok digitális átállásának segítése lesz.

Tavaly vezették be az online pályázati rendszert, amely sokak félelme ellenére nem eredményezte a pályázatok számának csökkenését, de igen komoly másolási költség megtakarítását teszi lehetővé – számolt be L. Simon László.

Hatos Pál a kulturális diplomácia szerepéről tartott előadásában elmondta: csakúgy, mint az általa vezetett Balassi Intézet, a hatalmas hálózatokat működtető British Council és a Goethe Intézet is a saját országukról szóló ismeretek terjesztésével, az angol és a német nyelv oktatásával foglalkozik leginkább.

A British Council évi 924 millió euróból (272 milliárd forint) működik 110 országban mintegy 300 irodával, a Goethe Intézet 93 országban évi 366 millió euróból (108 milliárd forint) végzi a tevékenységét. A 16 országban 18 intézetből álló román hálózat költségvetése 2010-ben még évi 10 millió euró, idén már csak 6,85 millió (2 milliárd forint) volt.

Hatos Pál felidézte: a Balassi Intézetet 2001-ben alapították, de elődintézményei hosszú múltra tekintenek vissza. A hálózat jelenleg 19 intézetet foglal magába, de még ebben az évben megnyílik a pekingi, zágrábi, belgrádi és isztambuli egység. A Balassi Intézet szakmai támogatásával 16 országban 31 magyar tanszék, lektorátus működik, míg a Magyar Ösztöndíj Bizottság (MÖB) a világ összes országából fogad ösztöndíjasokat.
    
Az új programként indult Publishing Hungary az elmúlt két évben 25 külföldi könyvvásáron tette lehetővé a magyar részvételt, a Campus Hungary program az oktatási mobilitást erősíti, a Márton Áron kollégiumi rendszer pedig a határon túli magyar fiatalok oktatását segíti.

A Balassi Intézet költségvetési támogatása 2010-ben 4,2 milliárd, idén 3,6 milliárd forint volt, de ebből 790 milliót kell saját bevételként kitermelni. Jelentősen, 1 milliárdról 1,77 milliárd forintra nőttek az intézmény további, projektalapú állami támogatásai, 2014-ben pedig a központi költségvetési támogatás várhatóan 4,1 milliárd forint lesz.

Hatos Pál beszámolója szerint az utóbbi két évben a Balassi Intézet 200 külföldi kiállítást, ugyanannyi koncertet szervezett, nyelvtanfolyamain 15 ezer magyarórát tartottak, és a MÖB 2500 pályázatot fogadott be. Rendezvényein 1,6 millió látogató fordult meg, ebből 1,2 millióan a washingtoni Smithsonian Folklife Festivalon.

L. Simon László az előadás után felvetette: érdemes lenne a kortárs magyar képzőművészet nemzetközi vásárszerepléseit segítő, a Publishing Hungaryhez hasonló programot elindítani az NKA-nál a Balassi Intézeten keresztül.

A konferencián részt vett Fekete György, az MMA elnöke és Dr. Kucsera Tamás Gergely, az MMA főtitkára.

A konferencia programja

10.00–10.15
Köszöntőt mond: Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere, a Nemzeti Kulturális Alap elnöke
A konferenciát megnyitja: L. Simon László az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke, a konferencia levezető elnöke
 
10.15–10.45 L. Simon László alelnök,
Nemzeti Kulturális Alap (Magyarország)
A Nemzeti Kulturális Alap szerepe a magyar kultúrafinanszírozásban: húsz év tapasztalatai
 
10.45–11.15 Hatos Pál főigazgató,
Balassi Intézet (Magyarország)
Mit ér a kulturális diplomácia, ha magyar?
 
11.45–12.15 Richard Russell igazgató,
Angol Művészeti Tanács (Nagy-Britannia)
Művészet és kultúra mindenkinek
 
12.15–12.45 Eivind Falk igazgató,
Szellemi Kulturális Örökség Központja (Norvégia)
Kulturális tevékenységeink finanszírozása
 
12.45–13.15 Olavi Laido elnök,
Észtország Kulturális Alapítványa (Észtország)
Észtország kulturális tőkéje
 
14.30–15.00 Gerhard Kowar igazgató,
KulturKontakt (Ausztria)
Ez nem a pénzről szól, hanem a változásról!
 
15.00–15.30 Julia Georgieva főtanácsadó,
Nemzeti Kultúra Alap (Bulgária)
Kultúrafinanszírozás Bulgáriában, a bolgár Kultúra Alap szerepe
 
15.30–16.00 Dea Vidovic igazgató,
Új Kultúra Alapítvány (Horvátország)
A művészetek és a kultúra finanszírozásának logikája Horvátországban
 
16.00–16.30 Narcis Afrasinei főigazgató,
Nemzeti Kulturális Alap Igazgatósága (Románia)
A román Nemzeti Kulturális Alap Igazgatósága bemutatása
 
16.30–17.00 Zárszó
October 18, 2013