Vári Fábián László Fotó: MMA Nyirő Simon

Szégyenpiac

Tollal a békéért az orosz-ukrán háború árnyékában
 
A Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozatának legutóbbi Élőfolyóirat estjén, április 8-án a kárpátaljai magyar írók, az EGYÜTT folyóiratbeli szerzők háborúellenes Szégyenpiac című antológiáját mutatták be a köztestület irodaházában. Az esten köszöntőt mondott Vári Fábián László költő, író, az MMA Irodalmi Tagozatának vezetője, az EGYÜTT folyóirat szerkesztőbizottságának elnöke.
„A kishazánkbeli kortárs irodalom, pontosabban az EGYÜTT folyóirat szerzőinek a háború által inspirált verseit, kispróza műveit tartja kezében az olvasó, aki nyugodtan mellőzheti eredendő nyájasságát, ám a könyvbe beleolvasva döntse el, hogy e munkácskák méltók-e további figyelmére. Ha túl könnyűnek találtatnak, tegye le, de ha olvasás közben – itt-ott – a bólintás kényszerét érzi, olvassa csak, majd adja őket tovább" – írja Vári Fábián László A Jóisten célkeresztje című előszavában.

Dupka György

A könyvbemutatón elhangzott versek és írások hallatán alig akadt olyan a közönség soraiban, akinek távozáskor ne lett volna kezében a Tollal a békéért az orosz-ukrán háború árnyékában alcímű kötet. Az esten részt vevő Dupka György író, az antológia felelős szerkesztője elmondta, hogy a kötetben szereplő huszonöt szerző nem felkérésre írt, hanem belső késztetés hatására, mert azok a háborúk már elmúltak, amikor „hallgatnak a múzsák". Titkon abban bíztak, hogy mire az antológia megjelenik, fordulat áll be az orosz-ukrán háború menetében és legalább a tűzszünet életbe lép. A kötet első bemutatója Magyarország Beregszászi Konzulátusán volt, majd megismerhette az olvasó közönség a Kárpátaljai Magyar Irodalmi Napok programsorozat keretében is.
Dupka György Budapestre egyenesen Ungvárról érkezett, így a jelenlévők első kézből értesülhettek a Kárpátalján élők szenvedésekkel teli élethelyzeteiről, amelyek a szerzők vérmérséklete szerint tükröződnek a Szégyenpiac tartalmában is. Az író ismertette a fronton szolgáló kárpátaljai magyarok és a közülük elhunytak eddig ismert számát, továbbá ecsetelte a menekültek sokaságának, a rejtőzködő katonaköteles férfiak sorsának kilátástalanságát, a hadiállapot okozta nyomorúság bugyrait. Elmondta, hogy munkatársaival jelenleg is dolgoznak azon a szociográfián, amely a műfaj hagyományait követve hitelesen tájékoztat mindenkit arról, miként lehetetlenült el a magyar ajkú kisebbség a 2014-es államfordulat óta tartó harcokban.

Ámorth Angelika

A könyvbemutatón Vári Fábián László és Dupka György mellett a szerzők közül megjelent Megyeri Tünde, Ámorth Angelika, Gerzsenyi Gabriella és Lengyel János. Utóbbi költő, író, újságíró Mi lesz veled, Kárpátaljai magyar irodalom? című riportját ezzel a gondolattal zárta 2022-ben: „Úgy néz ki, hogy belátható időn belül nem lesz semmilyen kulturális rendezvény a sokat szenvedett szülőföldemen. Ám a Kárpátalján művelt magyar irodalom nem halt meg, él, túlél. Már említettem, hogy a világháló segítségével az otthon élő szerzők el tudják juttatni a műveiket a távol élő olvasókhoz is. A rendezvényeket Budapesten vagy Magyarország más településein tartják meg, Ukrajna egyetlen magyar nyelvű irodalmi folyóirata, az EGYÜTT továbbra is megjelenik. A kárpátaljai szerzők irodalmi karavánokon vesznek részt Magyarországon, a Felvidéken, Erdélyben és Délvidéken. A hatodik síp nem veszett el, nem hallgatott el, igaz, hogy kissé halkabb lett, akinek jó füle van hozzá, most is hallhatja hangját."

Varga Katica

Az antológiát bemutató esten közreműködött Varga Katica Magyar Örökség-díjas énekművész és Ferenci Attila színművész, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámaszínház tagja.

Ferenci Attila

B. L.         
2024. április 23.  |  vári fábián lászló dupka györgy