Forrás: Hegedűs Márk / nool.hu

V. Országos Rajztriennálé

Rendhagyó módon nyílt meg, majd csupán online látogatható az V. Országos Rajztriennálé Salgótarjánban, a Dornyay Béla Múzeumban. A november 26-án induló triennáléra 420 alkotás érkezett, ebből választott bemutatásra 120 művet a zsűri, amelynek elnöke Földi Péter festőművész, az MMA Képzőművészeti Tagozatának képviselője volt, aki a tagozat nevében elismerő oklevelet adott át. Baksai József festőművész, az MMA levelező tagja minisztériumi elismerésben részesült. A rendezvényhez kapcsolódik Szurcsik József grafikusművész, az MMA rendes tagja kamarakiállítása is. A triennálé támogatója a Magyar Művészeti Akadémia.
A nyitó eseményen az alkotók munkáját is elismerték. A Kulturális és Innovációs Minisztérium díját Baksai József nyerte el. Az MMA Képzőművészeti Tagozatának díját Zsankó László kapta, Salgótarján önkormányzatának díját Csorba Simon István, a Dornyay Béla Múzeum díját Csörgő Tamás kapta meg. A rendezvényhez kapcsolódóan nyitották meg Szurcsik József Ragaszkodás valamihez című kiállítását is, ő 2019-ben Salgótarján Megyei Jogú Város díját nyerte el a IV. Országos Rajztriennálén.
Révész Emese művészettörténész a rendezvény megnyitójában közvetlen előzménynek nevezte az 1980-ban a Magyar Nemzeti Galériában megrendezett nagyszabású rajzkiállítást, amely már hangsúlyozottan kizárta a kortárs rajz köréből az előkészítő vázlatokat, és kifejezetten az önelvű, autonóm rajzi alkotásokra fókuszált. Elmondta: ez a Bálint Endrétől ef Zámbó Istvánig ívelő bemutató teremtette meg azt a bázist, amelyre az 1982-ben megrendezett Salgótarjáni Országos Rajzbiennálé épült. A 2010 óta háromévente megrendezett salgótarjáni seregszemle hivatása kettős: részint felmutatja a kortárs rajz legfrissebb hazai példáit, másrészt kedvet csinál az egyedi rajzi technikák használatához, bizonyítva, hogy a rajz sajátos eszköztárral bíró, releváns kortárs képi kifejező eszköz.
A művészettörténész emlékeztetett, az 1982 óta eltelt 40 év során többször változott a kézrajz megítélése, kortárs művészeti státusza. Rámutatott: a rajz nem stílus – ahogy a képzőművészetben egyetlen technika sem jelent stiláris kötöttséget. A széntől a filctollig terjedő spektrumában éppúgy találunk vonalas, mint tónusos, grafikus és festői, monokróm és színpompás példákat – fogalmazott.
Az erdetileg 2023. február 1-jéig tervezett V. Országos Rajztriennálé alkotásait a Dornyai Múzeum zárvatartása miatt a közönség közvetlenül sajnos nem láthatja.