Életformája: építész

Búcsú Kévés György építésztől

Április 12-én Budapesten a Pasaréti Páduai Szent Antal Plébániatemplomban tartották Kévés György Kossuth- és Ybl-díjas építész, a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) néhai rendes tagja búcsúztató szertartását. A család, barátok és tisztelők körében tartott eseményen Turi Attila, az MMA elnöke szólt az elhunyt építészről az Akadémia képviseletében. Az MMA Építőművészeti Tagozatának nevében Salamin Ferenc tagozatvezető rótta le kegyeletét.  
A megemlékezést Holnapy Dénes premontrei atya, a zsámbéki Keresztelő Szent János templom plébánosa vezette. Turi Attila, Kossuth- és Ybl-díjas építész búcsúzó beszédében úgy fogalmazott, hogy Kévés Györgyöt „Az újítások iránti igénye és érzéke mindvégig jellemezte. Újító szemlélettel alkotta meg könnyűszerkezetes épületeit; friss szellemiséget képviselt a nyugati modernség hazai lehetőségeit kereső középületeivel és lakóházaival; az egyik első képviselője lett a magánirodai építész-alkotói létformának. Jellegzetesen egyedi volt az is, ahogyan a múlt felé fordult: tudatosan és programszerűen vizsgálta a magyar építészet történetéből az ipartörténeti vonatkozásokat, a mások által talán kevéssé számon tartott társszakmák históriáját, az abból levonható mai tanulságokat. E komplex szemléletéből következett, hogy alkotói felfogását hauszmanni ihletésű vállalkozói szemlélete hatotta át."  Az MMA elnöke emlékeztetett arra is, hogy a közeljövőben épülő Magyar Építészeti Múzeum és Központ elkészülte után, Kévés György alkotásainak kiemelt, méltó emléket állító helye lesz majd. (A beszéd teljes terjedelmében olvasható itt.)

Turi Attila, az MMA elnöke

Hangfelvételen küldte el búcsúzó gondolatait Rómából Vértesaljai László jezsuita atya, a Vatikáni Rádió magyar szerkesztőségének vezetője. A pályatársak és barátok nevében prof. emeritus Balogh Balázs Széchenyi-és Ybl-díjas építész, az MMA köztestületi tagja búcsúzott Kévés Györgytől. Nekrológjában kiemelte: „Kévés Györgyre jól illik a korábbi nagy elődökre, mint Ybl Miklósra, Karl Friedrich Schinkelre és a hozzájuk hasonló habitusú művészekre jellemző megállapítás, miszerint: „Életformája: Építész! Tudva és bízva, hogy minden elmúlás egyben valami új kezdetét is jelenti talán nem eretnek gondolat, ha sejthető, ott folytatja, ahol ebben a dimenzióban abbahagyta. Kévés György – a nemzetőrből lett magánépítész - talán már meg is nyitotta Égi Galériáját ott, ahol már sokan várták azok, akik szerették, akiket szeretett." (A teljes beszéd elolvasható itt.)

Balogh Balázs építész
 
Kubik Anna Kossuth-díjas színművész, az MMA rendes tagja József Attila Bánat című költeményét mondta el a búcsúzáson.

Kubik Anna színművész

Wittmer-Besze Erika
Fotó: Nyirő Simon
April 17, 2024  |  turi attila kubik anna salamin ferenc kévés györgy