Több regionális központot is kialakított a Magyar Művészeti Akadémia

Dr. Richly Gábort, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkárát a Trend FM Reggeli monitor című műsorában Nagy Károly újságíró kérdezte a regionális központok megalakulásáról 2023. április 5-én.
 
- Hét regionális munkacsoport létrehozásáról döntött a Magyar Művészeti Akadémia őszi közgyűlése. A testület döntésének értelmében 2022. decembere és 2023. márciusa között hét megyeszékhelyen, így Győrben, Miskolcon, Kecskeméten, Veszprémben, Szegeden, Debrecenben és végül Pécsett is létrejöttek a regionális központok. A Magyar Művészeti Akadémia főtitkára elmondta, a központok célja, hogy a köztestület a hazai és a határon túli magyarlakta területek művészeti, kulturális életében tovább erősítse aktív jelenlétét és segítse a helyi szintű kapcsolatépítést. Richly Gábort Nagy Károly kérdezte a részletekről.
 
- A Magyar Művészeti Akadémia az elmúlt időszakban több regionális központot és kialakított, egyebek mellett egyébként Győrben, Miskolcon, Kecskeméten, Veszprémben, Szegeden, Debrecenben és Pécsett is. Mi indokolta ezeknek a regionális központoknak a megalakulását? Így művészetileg is jobban lehet szervezni az ott élő művészeket?
- Igen, pontosan így gondoljuk, hogy ha helyben jelen van a Magyar Művészeti Akadémia az ország egész területén, akkor úgy egész másképp lehet kapcsolatot tartani a művészeti élet, a kulturális élet legfontosabb szereplőivel. Talán annyit érdemes elmondanunk, hogy a Magyar Művészeti Akadémia az első tíz évében egy nagyon látványos, nagy építkezést folytatott. Létrejött az intézmény családja, kialakultak az akadémikusokat tagozatokba szervező köztestületnek a formái, de ez az építkezéshez szükségszerűen Budapestre koncentrálódott. Tíz év elteltével úgy gondolták az akadémikusaink, hogy most már valóban itt az ideje, hogy megpróbáljunk egy országos hálózatot, egy országos jelenlétet megszervezni.
 
- Amikor ilyen régiós központ kialakítása mellett döntenek egy-egy vármegye Központban, akkor fontos az, hogy az adott területen, akár az adott városban, de vármegyében és mely művészetileg az erős? Tehát nem tudom, most csak mondok valamit, Kecskemét környékén nem biztos, hogy, mondjuk a képzőművészet lesz az erősebb, hanem, mondjuk az építészet?
- Amikor elkezdtünk gondolkozni azon, hogy hol érdemes-e regionális központokat létrehozni, akkor nagyon sok város szóba jött. Nagyon sok olyan város, regionális központ, ahol a legkülönbözőbb művészeti ágaknak nagy hagyományai vannak, fontos intézményei vannak, de aztán egy praktikus szempont elég sok mindent eldöntött. Tavaly év végén a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Művészeti Akadémia egy átfogó stratégiai együttműködési megállapodást írt alá. És ennek az átfogó megállapodásnak az egyik eleme volt, hogy a regionális jelenlétünket, szervezeteinket összehangoljuk, és ebből adódott, hogy öt regionális központot, regionális irodák ott érdemes felállítanunk, ahol a Magyar Tudományos Akadémiának már évtizedek óta területi székházai vannak. Tehát az ön által is említett Miskolc, Debrecen, Szeged, Pécs és Veszprém városára így esett a választás. És utána a lehetséges jelölt városok közül elsősorban földrajzilag döntöttük el, hogy, mondjuk Győrből jól le lehet fedni Északnyugat-Magyarországot, a Dunántúl északi részét, illetve a határon túl Csallóközt, a Pozsony környéki magyarlakta területeket, illetve még az Ausztriában lévő magyarlakta területeket is. És Kecskemét pedig itt az Alföld közepén a többi regionális központhoz képest is olyan helyet foglalt el, ami indokolta az ottani kiváló intézményeken túl, hogy pont arra esett a választás.
 
- A Magyar Művészeti Akadémiának a régiós központjai hogyan tudják ott helyben segíteni művészeket? Akár adott esetben kiállítást szerveznek a számukra, és ott lehet akár az épületekben helyt adni kiállításnak, vagy mondjuk pályázatban segítik őket, hogy kell ezt elképzelni a mindennapi munkát?
- A Magyar Művészeti Akadémia már az elmúlt években is nagyon sok vidéki művészeti eseményt, fesztivált, szervezetet támogatott pályázatokkal, egyedi támogatásokkal, és néhány esetben a budapesti intézményeinkben létrehozott művészeti produkciókat is bemutattuk máshol. De úgy gondoljuk, hogy egészen más jelent helyben lenni, és a művészeti élet helyi szereplőivel közösen kigondolni, hogy mire lenne szükség, és utána azt valóban egy közös tervezés után, egy közös megvalósítással, társfinanszírozással létrehozni. Ahogy ön is mondta, ezek lehetnek kiállítások, de lehetnek koncertek, lehetnek irodalmi estek, és még sorolhatnánk a példákat a legkülönbözőbb művészeti ágakról, hiszen ezek a regionális munkacsoportjaink úgy álltak föl, hogy minden művészeti ág is képviselve van benne akadémikusokkal, köztestületi tagokkal. De legalább ilyen fontos, a programszervezéshez képest is legalább ilyen fontos, hogy felfigyeljünk azokra a helyi művészeti értékekre, azokra a tehetségekre, akiknek a támogatását fontosnak lehet tartani, akiknek az ismertségét akár országos vagy nemzetközi perspektívában is elő kell segíteni. Igenis ez is célunk, hogy amikor akár országos művészeti díjakban, elismerésekben, állami kitüntetésekben gondolkozunk, akkor a Magyar Művészeti Akadémiának ezek a helyi csoportjai fel tudjanak figyelni olyan értékekre, amik a fővárostól távolabb vannak, és a döntéshozók figyelmébe tudják ajánlani ezeket.
 
- Most idén Veszprém az egyik kulturális főváros. Kiemelt ez a terület most művészeti szempontból, tehát a Magyar Művészeti Akadémia is akár több társrendezvényt, egyéb eseményeket szervez ide?
- Azt nem mondanám, hogy kiemelt, mert ugyanolyan fontos számunkra a többi régió is, de évek óta -hiszen az Európa Kulturális Fővárosa projektnek az előkészítése is már évek óta zajlik - keressük azokat a kapcsolódási pontokat, hogy hogyan tudunk mi a saját programjainkkal bekapcsolódni. Továbbá vannak olyan konferenciák, vannak olyan egyéb események, ahol az akadémikusaink, az intézményeink jelen lesznek előadóként, fellépő művészként, társszervezőként.
 
- Tudom, hogy ez elsősorban intézményfenntartás, akár egy könyvtár, akár egy adott múzeumnak a fenntartása, és ez sokszor települési önkormányzatokhoz, akár minisztériumokat kapcsolódik, de most az energiaproblémák miatt, amikor sok helyen szüneteltetni kellett akár mondjuk művészeti tevékenységet is, mennyire fontos az, hogy mondjuk ilyen régiós központok vannak? Tudnak-e abban segíteni, hogyha adott esetben egy-egy múzeum vagy éppen kiállítóterem nincs nyitva, hogy önök adjanak helyt eseményeknek?
- Mi, mivel nem infrastruktúrát fejlesztettünk és nem épületeket, ingatlanokat akartunk vásárolni vagy bérelni, nyilván helyt adni kevésbé tudunk. Viszont az kétségtelen, hogy a jelenlegi üzemeltetési és energiaárak mellett sok kulturális, művészeti intézmény is azzal a gonddal küzd, hogy mire kifizetik a rezsit, kifizetik a megemelkedett működési költségeiket, jóval kevesebb pénzük marad a szakmai tartalomra. Ebben a tekintetben a Magyar Művészeti Akadémia regionális központjain talán segítséget jelenthetnek, hogy ha programokat tudunk hozni ezekbe az intézményekbe, hogyha társfinanszírozással tudjuk a művészeti eseményeket szervezni, akkor ezeknek a művészeti intézményeknek a reálértékben csökkenő lehetőségeit ki tudjuk egészíteni.
 
- Az elmúlt percekben a Magyar Művészeti Akadémia főtitkárát, Richly Gábort.
 
(Összeállítás: Több regionális központot is kialakított a Magyar Művészeti Akadémia,
Trend FM - Reggeli monitor - 2023.04.05. 06:46:25)