Bertalan Tivadar Fotó: MMA / Lugosi Lugo László

Elhunyt Bertalan Tivadar festő, grafikus, látványtervező, író

Életének 95. évében 2025. június 21-én Budapesten elhunyt Bertalan Tivadar, Kossuth-díjas festőművész, grafikus, látványtervező, író, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Nevét a nagyközönség többek közt A Tenkes kapitánya és a Tüskevár című sorozatok művészi látványtervezőjeként ismerhette meg. Több mint száz magyar és külföldi játékfilm látványmestere, díszlettervezője, artdirektora, továbbá táblaképek, grafikák, „egyszemélyes" könyvek, borítók, kötéstervek, tipográfiák, prózai szövegek és illusztrációk alkotója, akit Jean Delannoy, a neves rendező, a Francia Filmakadémia elnöke a világ egyik legjobb artdirektorának tekintett. Olyan rendezőkkel dolgozott együtt, mint Várkonyi Zoltán, Jancsó Miklós vagy Woody Allen. Bertalan Tivadar Újpest és Budapest díszpolgára volt, az MMA saját halottjának tekinti.
2025. június 23.

Pályázatok

MŰVÉSZETI PROGRAM PÁLYÁZATI KIÍRÁSA 
- MMA-25-P2


Az MMA-25-P1 kódú pályázat döntési listája

MŰVÉSZETI PROGRAM PÁLYÁZATI KIÍRÁSA
 
- MMA-25-P1

Borsi, Rákóczi-kastély déli térfala 2024" pályázat
 
- Virtuális kiállítás


2025 · tavasz

2025 · nyár
A Magyar Művészeti Akadémia 
ingyenes időszaki kiadványa

 

Magyar Művészet folyóirat


Információk, időpontok
és jegyárak ––> Pesti Vigadó

Hírlevél

Elhunyt Kalász Márton költő, a nemzet művésze

Nyolcvanhét éves korában, 2021. december 30-án elhunyt Kalász Márton Nemzet Művésze díjjal kitüntetett, Kossuth-díjas és kétszeres József Attila-díjas (1971, 1987) magyar költő, író, műfordító, egyetemi tanár, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. „Egyszerre német is vagyok és magyar is vagyok… van egy anyanyelvem, a német, és van egy szellemi anyanyelvem és habitusom, amely összeköt engem a magyar kultúrával" – vallotta Kalász Márton, akinek gondolkodását, nyelvezetét és egész életét meghatározták anyanyelvével és választott anyanyelvével, a magyarral kapcsolatos élményei, amelyek minden alkotásában is tetten érhetők. Életét végigkísérte német gyökereihez való ragaszkodása: fordított és lektorált német szövegeket, többször járt Berlinben ösztöndíjasként, dolgozott a berlini Magyar Kulturális Intézet munkatársaként (1971–74) és a stuttgarti Magyar Kulturális és Tájékoztatási Központ igazgatójaként (1990–94). Az elhunytat az MMA és az Emmi saját halottjának tekinti.

2021. december 30.

Elhunyt Benkő Samu Széchenyi-díjas erdélyi művelődéstörténész, esszéíró, az MMA rendes tagja

Életének 94. évében, december 21-én, Budapesten elhunyt Benkő Samu Széchenyi-díjas művelődés­történész, esszéíró, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Bolyai-kutatás kiemelkedő alakja, az MTA külső tagja. Benkő Samu a Román Akadémia Kolozsvári Történeti Intézetének nyugalmazott főkutatója, majd az Erdélyi Múzeum-Egyesület elnöke volt. A magyar művelődéstörténet tanulságait példaként felmutató munkásságáért Széchenyi-díjjal ismerték el 1997-ben. Folyóirat-szerkesztőként, könyvsorozatok létrehozójaként és kiváló könyvek szerzőjeként Erdély művelődéstörténeti hagyományainak egyik legértőbb kutatója volt. Benkő Samut a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti. | A gyászjelentés itt olvasható.

2021. december 22.

Új rendes tagokról és levelező tagok felvételéről döntött az MMA

A Magyar Művészeti Akadémia elnöksége a koronavírus-járvány fokozódására tekintettel a 2021. december 6-i közgyűlés elhalasztásáról döntött és támogatta, hogy írásbeli véleménynyilvánítást követően a közgyűlés tagjai a köztestület elektronikus eVote rendszerén keresztül hozzanak döntést a rendes és levelező tagok 2021. évi felvételéről. A rendes tagok felvételéről történő szavazásra december 11. és december 13. között, a levelező tagok felvételéről történő szavazásra december 13. és december 15. között volt lehetőség.

2021. december 16.

Elhunyt Gulyás János filmrendező

75 éves korában elhunyt Gulyás János Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, operatőr, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Gulyás János a magyar dokumentumfilm meghatározó alakja volt. A hatvanas évektől radikálisan megújuló műfajban számos jelentős alkotás tanította önismeretre, árnyalt gondolkodásra, bátor szembenézésre és megalkuvás nélküli számvetésre a nézőket. Ezek között is egyéni hangot ütöttek meg a szociografikus érzékenységű Gulyás testvérpár revelatív filmjei: a Vannak változások, a Ne sápadj! vagy a Törvénysértés nélkül. A később, már egyénileg készített művek is a legfontosabb társadalmi kérdéseket feszegették és feszegetig ma is, nem egyszer viharos polémiát provokálva. Gulyás Jánost a Magyar Művészeti Akadémia és az Emberi Erőforrások Minisztériuma saját halottjának tekinti. | ► gyászjelentés

2021. december 11.
Első Utolsó
// ]]>