Az idő látképei Kisinyovban

Neves magyar animációs művészek munkáiból nyílt kiállítás április 16-án a moldáv fővárosban. Az idő látképei című tárlat Jankovics Marcell, Orosz István és Gyulai Líviusz alkotásaiból válogat. A filmvetítéssel egybekötött kiállításmegnyitón az alkotókat Gyulai Líviusz, a Nemzet Művésze képviselte.
Az idő látképei című grafikai tárlat nem először szerepel külföldi kiállítóteremben – a főként a magyar mondakör köré épített kiállítás 2013 őszén, a Magyar–Olasz Kulturális Évad keretén belül már bemutatkozott a Római Magyar Akadémián.
 
A Moldáviai Nemzeti Múzeumban április 16-tól május 10-ig látogatható, mintegy ötven alkotást felvonultató tárlaton szerepel többek között Jankovics Marcell Ének a Csodaszarvasról című sorozata is. Orosz István olaszországi témájú rézkarcai, a Hiány III. (Pantheon), a Diadalív, vagy Piranesi Budapesten című műveivel az anamorfózis különleges világába kalauzolja a kiállítás látogatóit. Gyulai Líviusz pedig talán leginkább kultikusnak számító litográfiáiból állított össze válogatást: A Tilhouzei-szűz, a Katedrális, a Robinson, és Az öreg Casanova a 90-es évek legeredetibb, talán legismertebb alkotásai, ahogy egyik kritikusa fogalmazta: „grafikái illusztris, cizellált, múlt századi, naturalisztikus rajzok…"
 
A kiállítás-megnyitón a művészek jeles animációs filmjeiből tartottak vetítéseket. Bemutatásra került Gyulai Líviusz 2002-es Az én kis városom című alkotása, amely – ahogyan a mester fogalmaz – „apró mozaikok gyerekkora elsüllyedt világából". Az eseményen levetítették a művész 1978-as cannes-i filmfesztiválon szereplő Új lakók című rajzfilmjét, valamint a 20 évvel később, szintén Cannes-ig eljutott Jónás című rövidfilmjét is. A megnyitó ünnepségen megtekinthető volt Orosz István 1989-es Vigyázat, lépcső! című animációs filmje is, amely egy budapesti lépcsőházban játszódó történelmi parabola. Vetítésre került továbbá Orosz István 1993-as A kert című alkotása, amely egy nosztalgia utazás a gyermekkor rejtélyes labirintusában. A kiállítás-megnyitón a művész 1995-ben elkészített Sírj! című műve is megtekinthető volt, amely egyfajta időutazásra hívja a nézőt – a születéstől a halálig és vissza…
 
A megnyitón megjelent és beszédet mondott Monica Babuc moldovai kulturális miniszter asszony is. Emellett dr. Kucsera Tamás Gergely MMA-főtitkár, Gyulai Líviusz akadémikus, és Szilágyi Mátyás hazánk nagykövete, továbbá Tudor Zbarnea a múzeum főigazgatója is ünnepi beszédben méltatta az esemény jelentőségét. A kisinyovi nagykövetség által szervezett fenti rendezvényeken nagy számban jelentek meg a moldovai kulturális és politikai elit képviselői mellett, a Kisinyovba akkreditált diplomáciák testületének – például a lengyel és a grúz – nagykövetei, és vezető beosztású képviselői is; az esemény jelentős médiaérdeklődés mellett zajlott.

A következő nap a Chisinau-i Odeon Moziban Jankovics Marcell „Az Ember Tragédiája" című nagyjátékfilmje került levetítésre. A filmbemutatóra nagyszámú közönség részvételével került sor, beleértve a diplomáciai testület képviselőit, és a moldovai kulturális élet prominenseit is.
 
„A Rómában már bemutatott anyagomat főként egyedi, színes rajzaimmal bővítettem ki. A kiállított munkáknak igen nagy sikere volt, a megnyitó ünnepségen teltház volt és jó volt látni, hogy milyen élénk a moldáv képzőművészeti élet. Különösen nagy öröm volt számomra, hogy az ottani emberek érdeklődnek a képzőművészet iránt." – mesélt Gyulai Líviusz a Kisinyovban tapasztalt benyomásairól. 
 
A Magyar Művészeti Akadémia főtitkára, Kucsera Tamás Gergely – Répás Zsuzsanna főosztályvezető-asszony kíséretében utazott a moldáv fővárosba, ahol – a moldáviai intézményvezetőkkel találkozva szorosabbra fűzte a moldáv–magyar művészeti, kulturális együttműködést. A kiállítás-megnyitót követően látogatást tettek a Kulturális Minisztériumban, tárgyalva Andrei Chistol államtitkárral, majd Vladimir Hotineanu, a Moldovai Parlament kulturális bizottságának vezetője látta vendégül a magyar küldöttséget. Ezt követően a Művészeti Akadémián hivatalos megbeszélést folytattak Victoria Melnic rektor asszonnyal és a felsőoktatási intézmény oktatóinak képviselőivel. A nap további részében találkoztak a Moldáv Filmunió, az Írószövetség, a Fotóművészeti Szövetség vezetőivel, színházak és filmszínházak igazgatóival, a Nemzeti Filharmónia főigazgatójával, valamint az egyik vezető moldáv művészeti portál szakmai igazgatójával. A látogatás során a küldöttség megtekintette a Moldáv Képzőművészeti Szövetség által működtetett Constantin Brincusi kiállítási központ tárlatát is.
 
April 13, 2015