Tudás, műveltség, szépérzék és tartás

Kerítéskiállítás a 150 éve született Klebelsberg Kunóról

Idén ünnepeljük gróf Klebelsberg Kuno (1875-1932) vallás- és közoktatásügyi miniszter születésének 150. évfordulóját. Az emlékév alkalmából a Magyar Művészeti Akadémia kerítéskiállításon mutatja be a művelődéspolitikus életét és miniszteri munkásságát a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményének felhasználásával. Az április 30-i megnyitón köszöntőt mondott Rátóti Zoltán, az MMA alelnöke, az eseményen jelen volt dr. Richly Gábor, az MMA főtitkára is.
A megnyitó ünnepségen Juhász Judit, az MMA szóvivője köszöntötte Rátóti Zoltán alelnököt, dr. Zsigmond Gábort, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatóját, és prof. dr. habil Szakály Sándort, a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatóját. Rátóti Zoltán tolmácsolta Turi Attila, az MMA elnökének üdvözletét:„Klebelsberg Kuno kultuszminiszterként olyan átfogó és maradandó reformokat valósított meg, amelyek alapjaiban meghatározták a XX. századi magyar oktatást és kultúrpolitikát. A népiskolák építésével, a reál gimnáziumok, a polgári iskolák, a leánygimnáziumok és líceumok hálózatának kialakításával lehetővé tette a műveltség elérését a társadalom legszélesebb rétegei számára is. Fontosnak tartotta a nemzet egészségének testi erősítését az olimpiai mozgalom és általában a magyar sport támogatásával, de ugyanígy szem előtt tartotta a magyar társadalom lelki felemelését is. Ezért küzdött az egyházak közötti megbékélésért, valamint a magyar művészet támogatásáért."

Rátóti Zoltán

Az alelnök hozzátette, hogy bár a Collegium Hungaricum berlini, bécsi és római intézményeinek megalapítását Klebelsberg saját kortársai nem értékelték eléggé, az idő végül őt igazolta. „Klebelsberg Kuno kilenc éven át végzett fáradhatatlan munkálkodása a magyar test, a szellem és lélek erősítéséért a későbbi évtizedek magyar tudományos művészeti és sporteredményeiben is visszaköszön. Munkássága tudást, műveltséget, szépérzéket és tartást adott a magyar embereknek" – mondta Rátóti Zoltán. Hangsúlyozta: az MMA jubileumi emlékév keretében, méltó módon kíván tisztelegni Klebelsberg Kuno öröksége előtt, és ennek az emléksorozatnak az első állomása a kültéri tablókiállítás.

Szakály Sándor kiemelte: „Klebelsberg Kuno a XX. századi magyar történelemben több volt, mint politikus - azon kevesek közé tartozott, akit nyugodtan nevezhetünk államférfinak. A politikusok után nincs maradandó emlék, az államférfiak pedig alkotnak valamit." Klebelsberg úgy gondolta, a kultúra és a szellem az, amely a trianoni békediktátum után kivezetheti a mélységből az országot. Szakály Sándor a sporttal kapcsolatos intézkedésekről elmondta: a tömegsporthoz és a testmozgáshoz való hozzáállás megváltozása odáig vezetett, hogy Magyarország - bár az I. világháborút követően vesztes országként nem is vehetett részt az olimpián - az 1936-os nyári játékokon harmadik helyen állt a győzelmek számát tekintve.


Szakály Sándor

Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója megnyitó beszédében elmondta: Klebelsberg képes volt arra, hogy az országos költségvetés tíz százlékát a kultusztárcához irányította. Szükség is volt a forrásokra, hiszen tulajdonképpen teremtő munkát végzett. Klebelsberg Kuno munkássága legalább két fontos pillérre épült: egyrészt a közoktatás általános fejlesztésére, a köz- és felsőoktatási reformok bevezetésére, amelybe beletartozott a gyakorlati oktatás szélesebb körben való bevezetése és a fizikai nevelés fontosságának hangsúlyozása is. A másik fontos pillér az elitképzés fejlesztése volt. „Különösen nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a hazai tudományos élet intézményeit szellemileg és anyagilag is megerősítse. A külföldi magyar tudományos intézetek létrehozásával pedig főként a humán tudományok művelőinek kutatásait, lehetőségeit kívánta biztosítani." – tette hozzá Zsigmond Gábor. A Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója kiemelte a Klebelsberg által létrehozott Collegium Hungaricumok jelentőségét a hazai és nemzetközi kulturális életben, a Magyar Gyűjteményegyetem szerepét a közgyűjtemények szempontjából, illetve a róla elnevezett ösztöndíjat és a szintén az ő nevéhez köthető Corvin-kitüntetést is. Zsigmond Gábor a Magyar Nemzeti Múzeum nevében köszönetet mondott a Magyar Művészeti Akadémiának a lehetőségért, hogy az Andrássy úton sétáló szélesebb közönségnek, magyaroknak és külföldieknek egyaránt megmutatják ennek a nagyhatású államférfinak a magyar kultúrában betöltött szerepét.


Zsigmond Gábor
 
A Klebelsberg Kuno születésének 150. évfordulójához kapcsolódó megemlékezések első állomása az április 30-án megnyílt kültéri tablókiállítás, amely a Magyar Nemzeti Múzeum és a Római Magyar Akadémia közreműködésével jött létre, és ami a következő hónapokban a Magyar Művészeti Akadémia irodaháza kerítésén látható (Budapest, VI., Andrássy út 101.).  A kiállítást a külföldi látogatók angol nyelven, QR-kód segítségével olvashatják el. Az emlékév második felében a tárlat további tartalmakkal bővül, bemutatva Klebelsberg művészetpártoló tevékenységét.

A megnyitón közreműködött a Kossuth-díjjal kitüntetett Misztrál Együttes alapító tagja, Heinczinger Mika Kárpáti Tibor megzenésített, Gyöngyöt az embernek című versének előadásával.

Klebelsberg Kuno munkássága két alappillérre épült. Egyrészt emelni kívánta a magyar társadalom összes csoportjának kulturális színvonalát a közoktatás minden szintjének fejlesztésével. A társadalom legszélesebb rétegei műveltségének emelése céljából indította el a népiskolai programot 1926-ban. Az országot 5 km-es sugarú körökre osztották, és népiskolák létesítésére kötelezték a törvényhatóságokat vagy a földbirtokosokat. Ennek eredményeként 1930-ra 5000 népiskola épült. A népiskolai oktatás eredményeként az analfabéták száma 1920 és 1930 között egyharmadával csökkent, 15,2%-ról 9,6%-ra, s 1935-ben már csak a magyar lakosság 7%-a volt írástudatlan.
Klebelsberg Kuno számára a másik fontos cél az elitképzés fejlesztése volt, amelynek keretében a tudományos élet intézményeinek megerősítését, külföldi magyar tudományos intézetek létrehozását akarta megvalósítani. Ennek érdekében egyre nagyobb állami és más erőforrások megszerzéséért harcolt. Szorgalmazta a tananyagok gyakorlatiasabbá tételét és a középiskolákban az élő idegen nyelvek oktatását. Ezért 1924-ben létrehozta az új iskolatípust, a reálgimnáziumot, amely az addigi gimnázium és a reáliskola közötti átmenetként működött. A gimnáziumokban megmaradt a humán tárgyak dominanciája, a reáliskolákban a gyakorlati tantárgyakat tanították nagyobb óraszámban, míg az új iskolatípusban pedig a reál tantárgyak lettek a fő tárgyak. A lányok oktatását 1926-ban alakították át, hasonlóan háromszintű modellre: leánygimnázium, leánylíceum és leánykollégiumokra. Mind a fiú, mind a leány középiskolák magas szintű, biztos tudást adó intézmények voltak.
Klebelsberg kultuszminisztersége kezdetén csak két tudományegyetem maradt a trianoni békeszerződés következtében az ország határain belül: Budapesten és Debrecenben. Klebelsberg megszervezte a pozsonyi és kolozsvári tudományegyetem határon belülre költöztetését, így az előbbi Pécsen, utóbbi Szegeden talált új otthont.
A közgyűjtemények munkájának összehangolására, finanszírozásuk optimalizálására hozták létre az Országos Magyar Gyűjteményegyetemet. A szervezetbe integrált intézmények – Országos Levéltár, Magyar Nemzeti Múzeum, Szépművészeti Múzeum, Iparművészeti Múzeum, Egyetemi Könyvtár – képviselőiből és más választott tagokból közös önkormányzati tanács alakult a miniszter vezetése alatt.
Klebelsberg minisztersége idején épültek ki a magyar kultúra intézményesített külföldi hídfőállásai. A Collegium Hungaricumok rendszere ösztöndíjakkal biztosította a magyar kutatók nyugodt és hosszú távú kutatási lehetőségeit, valamint művészek külföldi tanulmányútjait, mely törvényi védelmet is kapott. A törvény 1927-ben a bécsi, berlini és a római intézetről rendelkezett.
1930-ban, Klebelsberg javaslatára a magyar tudomány, irodalom, művészet és közművelődés érdekében kifejtett tevékenység magas állami elismerésére alapították a Corvin-kitüntetés-együttest. A Corvin-láncot és Corvin-koszorút a korszak legkiválóbb, legkülönfélébb gondolkodású és politikai hovatartozású személyiségei kapták meg, első alkalommal 1931-ben.
Klebelsberg alig 57 évesen, váratlanul hunyt el 1932-ben. Halála után, 1933-ban a budapesti Műcsarnokban emlékkiállítást rendeztek a tiszteletére. 1934-ben a bécsi Collegium Hungaricum keretében működő történeti intézet felvette nevét. 1939-ben köztéri szobrot kapott a pesti városközpontban, amely ma a budai oldalon őrzi emlékét.
A II. világháború utáni évtizedekben neve feledésbe merült egészen az 1970-es évekig. A rendszerváltás, 1989 után újra többet foglalkoztak életútjával és munkássága eredményeivel. A Szegedi Tudományegyetem Könyvtára felvette a nevét, újabb köztéri alkotások születtek, közterületeket, tudományos és pedagógiai ösztöndíjat is elneveztek róla. Ma a humán tudományok művelői az évente meghirdetett Klebelsberg Kuno-ösztöndíjjal folytathatják római, bécsi és berlini, vagy akár londoni és párizsi kutatásaikat.
K.A.
Fotó: Walter Péter
April 30, 2025  |  rátóti zoltán kerítéskiállítás