Dr. Kucsera Tamás Gergely főtitkár

Magyar Művészeti Szalon alakult Brüsszelben

Magyar Művészeti Szalon alakult a Brüsszeli Balassi Intézetben, a Magyar Nagykövetség Kulturális Szolgálatán január 22-én a magyar kultúra napján. A szalon alakuló ülésén a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára, dr Kucsera Tamás Gergely tartott előadást az MMA rövid történeti múltjáról, valamint mai kultúraközvetítő és segítő szerepéről.
Rendhagyó módon kívánt megemlékezni a Brüsszeli Balassi Intézet, a Magyar Nagykövetség Kulturális Szolgálata az idei évben a magyar kultúra napjáról. A kultúra napjára szervezett rendezvény attól vált emlékezetessé, hogy az intézmény életre hívta az első Magyar Művészeti Szalont, melynek meghívott vendégei a Belgiumban élő, és alkotó, a magyar kultúrát képviselő magyar származású művészek voltak.
Az esemény célja, ahogy azt Vitézy Zsófia igazgató köszöntő beszédében elmondta, egyrészt ezúton köszönetet mondani a magyar kultúra belgiumi képviselőinek, valamint a Szalon megalapításával létrehozni egy olyan fórumot a Belgiumban élő és alkotó, magyar, vagy magyar származású művészek számára, mely rendszeres találkozóin és egymás jobb megismerésén keresztül folyamatosan együttműködési lehetőségeket tár fel. A szalon egy olyan informális művészkört is lefed majd a remények szerint, mely segít a tagok számára kapcsolatot kiépíteni Magyarország kultúrpolitikai szereplőivel és szervezőivel.
Ennek elősegítésére a szalon alakuló ülésén a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára, dr Kucsera Tamás Gergely tartott előadást az MMA rövid történeti múltjáról, valamint mai kultúraközvetítő és segítő szerepéről.
A Szalon védnöke Nagy Zoltán, Magyarország belgiumi nagykövete volt, aki meleg szavakkal fogadta a megjelent művészeket és reményét fejezte ki a jövőbeni közös együttműködésre, annak közös megvalósítására, valamint beszédében szintén hangsúlyozta a magyar kultúra külföldön élő aktív szereplőinek országimázs építő szerepét.
A Belgiumban élő magyar művészek száma csaknem eléri az ötvenet, a Szalon alakuló ülésére mintegy húsz művész regisztrált. A legkülönbözőbb művészeti ágak képviseltették magukat. Az est további részében, fogadás keretei között kötetlen beszélgetés alakult ki a  művészek között, mely során nemcsak az azonos művészeti ágakban tevékenykedő művészek ismerték meg egymást, hanem több generáción és műfajon átívelő kapcsolatok is születtek. A művészek külön gratuláltak a Balassi Intézet kezdeményezéséhez, mely arra is lehetőséget adott, hogy a Balassi Intézet munkatársait is személyesen megismerjék.
A Szalon a tervek szerint évi két-három alkalommal fog összeülni.
Az esemény folytatásaként két Belgiumban élő magyar művész Bucz Júlia (citera, ének) és Pintér László Zsolt (oboa, ének) mutatta be azt a CD-t mely a Belgiumban eltöltött közös munkájuk eredményeként született. Az együtt töltött idő során a magyar népzenekultúra iránti szeretet és elkötelezettség mindkettőjükben felerősödött. Több mint három évet dolgoztak együtt, s kísérték, segítették egymást zenei, pedagógiai útjaikon a Zengőben.
A Kísérj utamon című koncertet 70 fős nemzetközi közönség hallgatta.

Jelenlévő művészek:
Ábrahám Bence hegedűművész
Bárdos Andrea színésznő
Bucz Julia citera - népzene
Horváth Gedeon festőművész
Horváth Pál festőművész, szobrász
Kádár Judit zongoraművész
Pusker Éva hegedűművész
Száraz Marika textil művész
Timar Nicolas festőművész, szobrász
Veres Flóra táncos koreográfus
Vakulya Zoltán táncos, koreográfus
Pintér László Zsolt oboa, furulya, énekes
Demeter Panni oboa, néptánc
Lakatos Roby hegedűművész
Sipsák István klarinét
Schmidt Áron táncos, koreográfus
January 27, 2016  |  magyar kultúra napja